RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja planuje kolejne śmiertelne uderzenia. Apel Ukraińców o Patrioty

Rosyjska inwazja na Ukrainę ruszyła pod koniec lutego (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosyjska inwazja na Ukrainę ruszyła pod koniec lutego (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że od początku inwazji Rosjanie stracili 87900 żołnierzy, setki samolotów, czołgów i helikopterów. Rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk przekazała, że mimo to okupanci planują kolejne atak i wypuścili na dyżur bojowy na Morze Czarne rosyjski okręt rakietowy uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przypomniał, że Kijów czeka na Patrioty i inny sprzęt, który pomoże ochronić obywateli.

W 2011 r. Niemcy oferowali Polsce 12 Patriotów. Dostali taką odpowiedź

Gdy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, Niemcy proponowali nam zakup 12 baterii Patriot. – Wtedy politycy Platformy nie byli zainteresowani, a...

zobacz więcej

Jak przekazały władze Ukrainy, Rosja straciła już w wojnie w przybliżeniu 87900 żołnierzy, a także 5861 pojazdów opancerzonych, 2908 czołgów, 278 samolotów, 261 helikopterów i 1555 dronów.


Rosyjskie straty to również między innymi 1899 systemów artyleryjskich, 395 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 4416 ciężarówek i cystern, 209 systemów obrony przeciwlotniczej i 531 pocisków manewrujących. Jednak Humeniuk cytowana przez ukraińską redakcję Radia Swoboda przyznała, że początek nowego tygodnia może przynieść nowe rosyjskie ataki rakietowe.


– Na Morzu Czarnym pierwszy raz od kilku dni pojawił się na dyżurze bojowym okręt rakietowy. To nawodny okręt rakietowy, przenoszący osiem rakiet Kalibr – powiedziała rzeczniczka.


Oprócz tego inne okręty uzbrojone w rakiety znajdują się w bazach i „mogą zostać włączone do służby w ciągu kilku godzin” – dodała Humeniuk.

– Władze Ukrainy zdają sobie sprawę, że Rosja przygotowuje nowe ataki rakietowe na Ukrainę i D„nie uspokoi się”, dopóki będzie mieć rakiety – powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.

Propozycja Patriotów PR-ową sztuczką? Nowe informacje niemieckich mediów

„Gest solidarności” niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, jakim miało być udostępnienie Polsce baterii Patriot, to efekt wykonania przez...

zobacz więcej

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył z kolei, że rosyjskie ataki, w wyniku których miliony Ukraińców nie mają światła i wody, muszą stać się powodem do zniesienia „tabu”' dotyczącego dostaw broni od NATO.


„Patrioty? Leopardy? ATACMS?”' – napisał w mediach społecznościowych.Mychajło Podolak ocenił, że Rosjanie wreszcie muszą ponieść konsekwencje swoich działań. „Bezkarność rodzi arbitralność'' – dodał doradca ukraińskiego przywódcy.


W poprzednim tygodniu Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy 23 listopada wojska rosyjskie wystrzeliły 67 pocisków manewrujących i około 10 dronów szturmowych w okolice Kijowa, Winnicy, Lwowa, Kirowogradu, Zaporoża, Charkowa i Doniecka.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej