RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosjanie podejrzani o szpiegostwo w Szwecji mieszkali po sąsiedzku z trucicielem Skripala

Skworcowa i Kulkową zatrzymano 22 listopada w Sztokholmie (fot. Stella Pictures/ABACA / Abaca Press / Forum)
Skworcowa i Kulkową zatrzymano 22 listopada w Sztokholmie (fot. Stella Pictures/ABACA / Abaca Press / Forum)

Najnowsze

Popularne

Małżeństwo Rosjan zatrzymane w ubiegłym tygodniu w Szwecji pod zarzutem pracy dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU mieszkało wcześniej w Moskwie w tym samym domu, w którym kwaterował oficer GRU podejrzany o otrucie swojego kolegi ze służby Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez portale Bellingcat i Insider.

Otrucie Nawalnego. Rosyjski Komitet Śledczy zbada sprawę

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej przekazał do struktur regionalnych w celu sprawdzenia zawiadomienie współpracowników Aleksieja Nawalnego o...

zobacz więcej

Małżonkowie Siergiej Skworcow i Jelena Kulkowa wyjechali do Sztokholmu w 1999 r. Wcześniej ich adresem zamieszkania był dom przy ul. Richarda Sorge w Moskwie, w którym zameldowany był również oficer zaangażowany w operację otrucia Skripala w 2018 r. W tym budynku często gościli też inni wysoko postawieni oficerowie GRU – powiadomił rosyjski niezależny serwis Insider. 

 

Para prowadziła w Szwecji dwie firmy


Para prowadziła w Szwecji dwie firmy zajmujące się importem oraz eksportem elektroniki, m.in. dla przemysłu lotniczego. Jedna ze spółek zbankrutowała w 2020 r.


Jak ujawnili dziennikarze śledczy, należąca do Skworcowa firma Building and Data Technologies regularnie współpracowała tylko z jednym przedsiębiorstwem – holenderskim European Technical Trading, zarządzanym przez Belga Hansa de Geetere. Jego spółki znalazły się wcześniej na listach sankcyjnych USA w związku z zarzutami dotyczącymi przekazywania Chinom informacji o amerykańskich technologiach wojskowych. 


Skworcow otrzymywał z Holandii przelewy na identyczną kwotę, cel tych transakcji nie został jasno określony. „Belgijski współpracownik Kremla prawdopodobnie przekazywał w ten sposób pieniądze do Szwecji" – czytamy na łamach Insidera.

Zidentyfikowano trzeciego podejrzanego o otrucie Skripala

Trzeci mężczyzna podejrzewany o udział w próbie otrucia byłego agenta GRU Siergieja Skripala w brytyjskim Salisbury to wysoko postawiony...

zobacz więcej

Bliscy znajomi Władimira Kulemiekowa

 

Ponadto Skworcow i de Geetere to bliscy znajomi Władimira Kulemiekowa – byłego oficera sowieckiego wywiadu, który nie tylko nie ukrywa swojej służby w GRU, w tym jako rezydent w Stanach Zjednoczonych, ale wręcz szczyci się nią. Skworcow pracował nawet swego czasu jako dyrektor zarządzający w jednej z firm należących do Kulemiekowa – poinformowały Bellingcat i Insider. 

 

Jak dodano, córka Kulkowej Anna była od 2013 r. związana z oficerem szwedzkiego wywiadu wojskowego MUST. Mężczyzna sprawował tam funkcję dyrektora jednego z departamentów. 

 

Skworcowa i Kulkową, zamieszkałych w Szwecji od końca lat 90., zatrzymano 22 listopada w Sztokholmie. W piątek tamtejszy sąd aresztował Rosjanina pod zarzutem współpracy z GRU, która mogła trwać przez niemal 10 lat.


Kulkowa została zwolniona z aresztu, ale pozostaje podejrzana o pomoc w przestępstwie.


Jak przekazał prokurator Henrik Olin, sąd zdecydował o aresztowaniu 60–letniego Skworcowa na miesiąc w związku z podejrzeniem, że prowadził nielegalną działalność wywiadowczą przeciwko Szwecji oraz USA. „Ogólnie mogę powiedzieć, że chodzi o pozyskiwanie technologii dla rosyjskiego przemysłu wojskowego” – ujawnił Olin.

Zabójstwo czeczeńskiego dowódcy. Niemcy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów

Niemcy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów i wzywają ambasadora Rosji po tym, jak w środę berliński sąd skazał na karę dożywotniego więzienia...

zobacz więcej

Jak dodał, śledztwo wszczęto we współpracy z amerykańskimi władzami oraz FBI. 

 

Proces dwóch braci


W piątek, również przed sądem w Sztokholmie, rozpoczął się proces dwóch braci pochodzenia irańskiego, oskarżonych o 10-letnią współpracę z GRU. Starszy z nich zajmował wysokie stanowiska w szwedzkiej służbie SAPO oraz w wywiadzie wojskowym MUST.


Według miejscowych mediów jest to jedna z największych afer szpiegowskich ostatnich lat. Obaj mężczyźni zaprzeczają zarzucanym im czynom. 

 

W 2018 r. w Salisbury w Wielkiej Brytanii próbowano otruć byłego oficera GRU Siergieja Skripala i jego córkę, do czego użyto broni chemicznej – bojowego środka trującego nowiczok. Władze w Londynie ujawniły wtedy nazwiska dwóch agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego jako głównych podejrzanych w tej sprawie, co doprowadziło do największej fali wydaleń rosyjskich dyplomatów i szpiegów na Zachodzie od czasów zimnej wojny.


Moskwa wielokrotnie zaprzeczała, by miała cokolwiek wspólnego z próbą zabójstwa Skripala. 

 

Richard Sorge, patron ulicy w Moskwie, przy której przed wyjazdem do Szwecji mieszkali Skworcow i Kulkowa, był niemieckim szpiegiem pracującym od 1929 r. dla sowieckiego wywiadu wojskowego. Według rozpowszechnionych w Związku Radzieckim, a później w Rosji przekazów na temat okoliczności napaści hitlerowskich Niemiec na ZSRR Sorge miał przekazać Kremlowi dokładną datę inwazji – 22 czerwca 1941 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej