RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Epidemia wśród zmobilizowanych Rosjan. „Nieznana choroba atakuje układ oddechowy”

Miejscowi lekarze są bezradni (fot. Shutteesrock/Salivanchuk Semen; Twitter/ChrisO_wiki)
Miejscowi lekarze są bezradni (fot. Shutteesrock/Salivanchuk Semen; Twitter/ChrisO_wiki)

Najnowsze

Popularne

Na jednym z poligonów wojskowych wybuchła epidemia „nieznanej choroby układu oddechowego”, która zaatakowała zmobilizowanych Rosjan – donosi rosyjski niezależny portal SOTA. Chodzi prawdopodobnie o COVID-19.

Rosja ściąga sprzęt wojskowy z Chin? „Dziewięć samolotów transportowych w tydzień”

Rosyjskie transportowe samoloty An-124 Rusłan w ciągu minionego tygodnia co najmniej dziewięciokrotnie wylatywały z Chin do Rosji, przy czym często...

zobacz więcej

SOTA podaje na Telegramie, że zmobilizowani w jednym z ośrodków szkoleniowych w Elańsku w obwodzie swierdłowskim (ok. 130 km na wschód od Jekaterynburga) masowo zapadają na nieznaną chorobę, która atakuje układ oddechowy.  

 

Powołując się na rodziny chorych portal pisze, że nie wiadomo, czy to zwykłe przeziębienie, czy COVID-19. Jak wskazano, miejscowi lekarze nie są w stanie pomóc zmobilizowanym, bo nie są wyposażeni w odpowiedni sprzęt medyczny; brakuje też leków.  

 

Medycy mieli prosić nawet o zakup profesjonalnych stetoskopów i lekarstw. Według SOTY lista leków jest długa, znajdują się na niej nie tylko zwykłe środki na przeziębienie, jak krople do nosa i pastylki na gardło, ale także analgin, amoksycylina, drotaweryna, lidokaina itp. 

  

Rosyjskie władze nie przyjmują do wiadomości i nie komentują chorób wśród zmobilizowanych. Media przypominają, że niedawno zmobilizowani w jednym z ośrodków wojskowych mieli wszy.  

  

„Wszy mnie zżerają, jestem wykończony. Wszystkich cały czas wszystko swędzi. Miejsc do mycia jest mało, bo obóz wojskowy nie był zaprojektowany na tyle osób. Czasami udaje nam się dojść do porozumienia z miejscowymi, którzy wynajmują swoje łazienki na godziny. Ludzie zbierają się w grupy, gromadzą pieniądze i idą się kąpać” – mówił jeden ze zmobilizowanych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej