RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wyłudzili dotacje dla firm podczas pandemii. CBA i policja zatrzymały pięć osób

Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały pięć osób (fot. CBA)
Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały pięć osób (fot. CBA)

Najnowsze

Popularne

Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić środki z pomocy dla firm podczas pandemii. Kupili 30 firm i fałszując dokumentację uzyskali nienależne dotacje z rządowych tarcz antykryzysowych.

Milion złotych straty w PZPN. Nowe informacje ws. zatrzymań CBA

Milion złotych miał według prokuratury stracić Polski Związek Piłki Nożnej za sprawą osób zatrzymanych przez CBA. Wraz z członkiem zarządu PZPN...

zobacz więcej

Zespół prasowy poinformował w poniedziałek, że zatrzymań na terenie Warszawy oraz gminy Serock (woj. mazowieckie) dokonali w ostatnich dniach agenci z gdańskiej delegatury CBA wspólnie z funkcjonariuszami komendy wojewódzkiej policji w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie). 

 

Przeszukali też mieszkania zatrzymanych oraz siedzibę podmiotu, w którym znajdowała się dokumentacja o działalności firm służących do popełnianych przestępstw – podał zespół. 

 

Według śledczych grupa przestępcza nabyła 30 podmiotów i za ich pośrednictwem dokonała szeregu przestępstw związanych z wyłudzeniem środków pieniężnych w ramach wsparcia dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID–19. 

 

Za pomocą tych podmiotów gospodarczych osoby zaangażowane w proceder, fałszując dokumentację do składanych wniosków, doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa przez urzędy pracy z całego kraju. 

Notariusz „fabryki faktur” zatrzymany przez CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali warszawskiego notariusza podejrzanego o poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Mężczyzna miał...

zobacz więcej

W rzeczywistości podmioty te nie spełniały warunków uzyskania pomocy – we wnioskach fikcyjne były dane o przychodach, zatrudnionych, a nawet miejscach prowadzonej dzielności – poinformował zespół prasowy CBA. 

 

W nadzorującej śledztwo CBA i policji prokuraturze Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i wyłudzenia prawie 2 mln zł. 

 

Według śledczych wyłudzenia członków tej grupy mogły sięgnąć nawet 7,5 mln zł, a oprócz tego usiłowali oni wyłudzić z urzędów pracy kolejne świadczenia na ponad 1,3 mln zł. 

 

Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla głównego organizatora wyłudzenia. Pozostałym zatrzymanym nałożono dozór policji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej