RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Baryłka tanieje, a ropa nie. Orlen wyjaśnia, od czego zależy cena

Ceny Orlenu konkurencyjne na tle Unii Europejskiej (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)
Ceny Orlenu konkurencyjne na tle Unii Europejskiej (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Politycy opozycji, a za nimi ich wyborcy zaczęli ostro krytykować polski koncern naftowy Orlen. Podkreślają, że koszt baryłki ropy w ostatnim czasie wyraźnie spadł, a ceny paliw na stacjach utrzymują się na wysokim poziomie. „Ceny paliw w Europie ustalane są w oparciu o notowania paliw gotowych na giełdzie ARA, a nie o notowania ropy” – wskazuje spółka.

Nocna demolka w Holandii i Belgii. Internet zalały filmy z burd Marokańczyków [WIDEO]

Po wygranym przez Maroko meczu z Belgią świat obiegły informacje, że marokańscy imigranci w Brukseli wszczęli zamieszki. Teraz podobne doniesienia...

zobacz więcej

„24 lutego baryłka ropy kosztowała 98,5 USD, przy kursie 4,12. Litr ON = 5,62 zł. Dzisiaj baryłka 84,6, przy kursie 4,54, litr ON = 7,92. Obajtek bredzi coś »efektach synergii zrealizowanych fuzji« i biometanie. To tylko finansowanie PiS, żadna ekonomia” – napisał na Twitterze Dariusz Joński z Platformy Obywatelskiej. Podobne zarzuty formułowali w sieci zwolennicy opozycji. „Baryłka ropy staniała, a litr ON podrożał o 40 proc.” – podkreślali.


Do sprawy odniesiono się na oficjalnym profilu PKN Orlen na Twitterze. Podkreślono, że ceny paliw w Europie ustalane są w oparciu o notowania paliw gotowych na giełdzie ARA, a nie o notowania ropy.


Co wpływa na cenę benzyny? Obajtek wymienił sześć punktów

Ceny benzyny na stacjach sięgają 8 złotych. Dlaczego są aż tak wysokie? Prezes PKN Orlen odniósł się do tego podczas poniedziałkowej konferencji....

zobacz więcej

„Od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie notowania te z uwzględnieniem kursu dolara wzrosły dla diesla o blisko 40 proc., co znajduje odzwierciedlenie w cenach paliw w Europie” – dodaje polski koncern wielobranżowy, operujący na rynkach biopaliw, energii elektrycznej i ciepła, petrochemii, prasowym, produkcji nawozów sztucznych, poszukiwań, wydobycia i przerobu ropy naftowej oraz sprzedaży detalicznej.


W kolejnym z wpisów przypomniano również, że „paliwo w Polsce od wielu miesięcy pozostaje najtańsze w całej Unii Europejskiej i jest zdecydowanie tańsze niż w krajach naszego regionu o podobnej zamożności”.


Po inwazji Rosji na Ukrainę w Europie wzrosła inflacja, ceny energii i paliwa. O tym, co wpływa na ostateczne koszty benzyny, mówił już szczegółowo prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wskazał m.in. na wysokie ceny logistyki czy biododatków. Szczegóły TUTAJ.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej