RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

KPO dla Polski. Szydło: Mam umiarkowane zaufanie do KE

Była premier Beata Szydło (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Była premier Beata Szydło (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Najnowsze

Popularne

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy Polska powinna otrzymać, bo nie ma podstaw, żeby ich nam nie wypłacić – podkreśliła w wywiadzie dla gazety „Polska Metropolia Warszawska” europosłanka PiS Beata Szydło.

Ataki Brukseli na prawicowe rządy. Jak włoski eurodeputowany bronił Polski

Podważa się decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego i – z politycznego punktu widzenia – buduje się agresję przeciwko rządowi, (…) który został...

zobacz więcej

„Mam ograniczone zaufanie do KE, ponieważ wielokrotnie zostaliśmy oszukani. Przede wszystkim został oszukany premier, kiedy przewodnicząca Ursula von der Leyen zapewniała go, że ustanowiony mechanizm warunkowości nie odnosi się m.in do środków Funduszu Odbudowy” – podkreśliła Szydło w wywiadzie.

 

Według niej „Polska nigdy nie miała problemów z prawidłowością, przejrzystością i skutecznością wydawania środków europejskich”. „Czego nie można powiedzieć o innych państwach członkowskich” – dodała.

 

Jak też wskazała, w Polsce nie jest łamana praworządność. „W związku z tym niezrozumiałe jest, dlaczego Komisja Europejska próbuje pod tym pozorem wstrzymywać dla Polski wypłatę środków. To wszystko zaczyna poddawać w wątpliwość szczerość intencji KE” – podkreśliła była premier.

 

Czytaj także: Prezydent Andrzej Duda przyznał, że nie będzie ulegał kolejnym unijnym sugestiom

 

Zaznaczyła, że Polska potrzebuje tych pieniędzy. „Więc trzeba rozmawiać i kłaść na stole argumenty, ale też należy stanowczo bronić własnych racji” – mówiła Szydło.

 

„Pieniądze z KPO Polska powinna otrzymać, bo nie ma podstaw, żeby ich nam nie wypłacić. Przewodnicząca von der Leyen cały czas podkreśla, że główną zasadą, na której opiera się Unia Europejska, jest solidarność, że wszystkie państwa są równe, mamy te same prawa i te same obowiązki, wiec dzisiaj my mówimy: sprawdzam. Jeżeli wypowiedzi szefowej KE są szczere, Polska powinna otrzymać te pieniądze” – podkreśliła europosłanka PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej