RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mularczyk o reparacjach: Niemcy nie poczuwają się do odpowiedzialności

Wystosowano notę dot. reparacji do 50 zagranicznych partnerów Polski (fot. PAP/APA; PAP/Tomasz Gzell)
Wystosowano notę dot. reparacji do 50 zagranicznych partnerów Polski (fot. PAP/APA; PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Wystosowałem 50 not do krajów członków Rady Europy, NATO i Unii Europejskiej, ale też innych krajów ważnych z naszego punktu widzenia; poinformowaliśmy o przesłankach noty dyplomatycznej do Niemiec wynikających z naszych roszczeń odszkodowawczych wobec państwa niemieckiego – powiedział w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Jak podkreślił, „uznaliśmy, że strona niemiecka celowo będzie tę sprawę przeciągać”.

Reparacje wojenne. Mularczyk zapowiada projekt rezolucji Rady Europy

W najbliższych tygodniach powstanie projekt rezolucji Rady Europy w sprawie odszkodowań wojennych od Niemiec krajów za Żelazną Kurtyną; chodzi o...

zobacz więcej

– Uważamy, że nasi kluczowi partnerzy powinni wiedzieć jakie były przesłanki noty dyplomatycznej. Odsyłamy szefów dyplomacji tych krajów do raportu – powiedział Mularczyk.


Przekazał, że  zobligował polskich ambasadorów rezydujących w krajach, do których została wysłana nota, „żeby udali się z nią do odpowiednich resortów i poinformowali zagranicznych partnerów o podstawach polskich roszczeń reparacyjnych”.


– Uważamy, że jest bardzo ważne, by odbyła się dyskusja międzynarodowa zarówno w relacjach bilateralnych czy w organizacjach międzynarodowych na temat prawa do odszkodowania nie tylko Polski, ale też krajów, które zostały poszkodowane w wyniku II wojny światowej, a jednocześnie w wyniku podziału świata po konferencji w Poczdamie na świat zachodni i świat oddzielony żelazną kurtyną – powiedział Mularczyk.


Jak zaznaczył, „wiele krajów takich jak Polska nie dostało nigdy żadnego odszkodowania, ale również obywatele tych krajów byli poszkodowani”.

Prof. Przyłębski: Nota dyplomatyczna to pierwszy krok w kierunku uzyskania reparacji

Wysłanie noty dyplomatycznej do rządu Niemiec to pierwszy krok w kierunku uzyskania reparacji wojennych od Niemiec – mówił profesor Andrzej...

zobacz więcej

– Wskazuję w tej nocie brak drogi sądowej dla ofiar, nierówne traktowanie przez Niemców różnych krajów i różnych nacji, wskazuję także fakt, że Niemcy nie poczuwają się do odpowiedzialności w żaden sposób i nie chcą podjąć dialogu – podkreślił.


Uzasadniając przesłanie noty do zagranicznych partnerów polityk mówił, że stronie polskiej zależało, by mieli oni wiedzę o tej sprawie, a informacja stała się publiczną i doprowadziła do międzynarodowej dyskusji.


Presja na Niemcy


– Myślę, że to jest bardzo ważne z punktu widzenia pewnej wiedzy jaka powinna być w Europie i na świecie na temat naszych roszczeń i przesłanek. To jest również element pewnej presji jaką powinny odczuwać Niemcy, biorąc pod uwagę tę problematykę, dlatego, że można odnieść wrażenie, iż państwo niemieckie stara się chronić swój kraj, swoją opinię publiczną właśnie przed tą wiedzą – zaznaczył Mularczyk.


Dodał, że „tam de facto nie ma żadnej debaty ani dyskusji na temat tej noty dyplomatycznej”.


– Niewiele jest też publikacji prasowych, publikacji telewizyjnych na temat raportu i noty dyplomatycznej. Można więc odnieść wrażenie, że Niemcy celowo chronią swój kraj przed tą wiedzą – powiedział wiceszef MSZ. 


Polityk został również zapytany o podróż do Berlina, w którą uda się 6 grudnia.

Petrović: Niemcy bronią się „głosami z Polski”. Dwuznaczna postawa opozycji wobec reparacji

Polska głośno porusza sprawę reparacji wojennych na arenie międzynarodowej i znajduje zrozumienie dla swoich argumentów. To problem dla Niemiec,...

zobacz więcej

– Jesteśmy na początku drogi, którą rozpoczęliśmy publikacją raportu 1 września. Udajemy się 6 grudnia do Berlina, gdzie nastąpi odsłonięcie pierwszej części naszej wielkiej inwestycji w ambasadzie w Berlinie – tzw. zawieszenie wiechy na ambasadzie w Berlinie – powiedział Mularczyk, dodając, że „nowy ambasador Polski w Berlinie przygotowuje te wizyty”.


– Myślę że to będzie taki pierwszy, ważny etap informowania przedstawicieli rządu, parlamentu niemieckiego o tej problematyce. Poinformowaliśmy naszych partnerów międzynarodowych, a teraz będziemy konsekwentnie i systematycznie informować naszych partnerów w Niemczech, rząd i media niemieckie – podkreślił.


Sprawę reparacji można uregulować


– Celem tych not było pokazanie, że sprawa jest poważna, Polska do tej sprawy poważnie podchodzi i nie jest celem, jak twierdzi opozycja, pan Tusk czy inni – że to jest jakaś kwestia kampanii wyborczej w Polsce, bo to kwestia polskiej racji stanu – zaznaczył wiceszef MSZ.


Mularczyk wspomniał również, że w najbliższych tygodniach i miesiącach odbywać się będą kolejne rozmowy.


– Bardzo konsekwentnie i systematycznie pracujemy nad tą sprawą; jestem dobrej myśli, musimy tylko przełamać w Europie i na świecie brak wiary, że tę sprawę można uregulować – powiedział polityk. W jego opinii „kluczem jest tak naprawdę presja opinii międzynarodowej i opinii publicznej w Niemczech, żeby Niemcy usiadły z Polską i innymi poszkodowanymi środowiskami do stołu i w sposób systemowy to uregulowały”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej