RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Strajk kierowców sparaliżował dostawy w „najdłuższym kraju świata”

Odległość drogowa z północy na południe Chile wynosi 4 338 kilometrów (fot. Shutterstock)
Odległość drogowa z północy na południe Chile wynosi 4 338 kilometrów (fot. Shutterstock)

Trwający od tygodnia strajk kierowców TIR-ów sparaliżował dostawy towarów w Chile. W tym kraju odległość od północnej granicy z Peru i Boliwią do południowego krańca Chile tzw. Drogą Panamerykańską wynosi 4 338 km.

Stan wyjątkowy w Chile przedłużony. Trwa bunt Indian

Lewicowy prezydent Chile, Gabriel Borić po raz trzeci w ciągu dwóch miesięcy odwołał się do parlamentu, aby zezwolił na użycie wojska. Chce...

zobacz więcej

Rząd lewicowego prezydenta Chile Gabriela Borica ostrzegł w sobotę związki zawodowe zrzeszające kierowców ciężarówek, którzy domagają się obniżki cen paliw, że nie zawaha się zastosować surowych kar przewidzianych prawem. Za tego rodzaju działalność strajkową grozi od 61 do 540 dni pozbawienia wolności. 

 

Z 40 tys. kierowców TIR-ów 10 tys. jest zatrudnionych przez wielkie firmy przewozowe, a pozostali to pracownicy średnich i małych firm.

 

„Strajk chilijskich kierowców ze względu na szczególną geografię kraju sparaliżował chilijską gospodarkę, ponieważ 95 proc. towarów przewozi się u naszych sąsiadów TIR-ami” – pisał w korespondencji z Chile największy argentyński dziennik „El Clarin”. 

 

W Chile transport samochodowy zdominował przewóz towarów odkąd za czasów dyktatury wojskowej generała Augusto Pinocheta (1973-90) ich przewóz kolejami uległ niemal całkowitej likwidacji. Od tamtej pory kierowcy samochodów ciężarowych, jak pisze w związku ze strajkiem czołowy chilijski dziennik „La Tercera”, stali się w kraju „niezwykle wpływową siłą polityczną”. 


Do pierwszego dużego strajku chilijskich „camioneros”, kierowców ciężarówek, doszło już w miesiąc po utworzeniu w tym roku rządu prezydenta Borica. 

 

Przeczytaj też: Protest kierowców ciężarówek na granicy USA. Policja próbuje udrożnić most drogowy


„Strajk kierowców samochodów ciężarowych w Chile sprawił, że niektórych miastach kraju odczuwa się już brak artykułów spożywczych w sklepach i paliw na stacjach benzynowych. Wobec sygnałów dochodzących m.in. z supermarketów rząd wykorzystuje 140 samochodów ciężarowych, które pod eskortą policji dostarczają do sklepów produkty pierwszej potrzeby” – napisała hiszpańska agencja EFE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej