RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Propozycja Patriotów PR-ową sztuczką? Nowe informacje niemieckich mediów

Lambrecht nadaje się bardziej na asystentkę niż na szefową resortu obrony – ocenia Thorsten Jungholt (fot. PAP / EPA / Olivier Hoslet)
Lambrecht nadaje się bardziej na asystentkę niż na szefową resortu obrony – ocenia Thorsten Jungholt (fot. PAP / EPA / Olivier Hoslet)

„Gest solidarności” niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, jakim miało być udostępnienie Polsce baterii Patriot, to efekt wykonania przez nią zaleceń jej PR-owców – wynika z doniesień niemieckich mediów. Sprawa nie została wcześniej skonsultowana z Luftwaffe, a sam pomysł to zdaniem „Die Welt” samobój. Kolejny, ponieważ kanclerz Olaf Scholz już kilkakrotnie musiał naprawiać jej błędy, a jej wpadki niepokoją dowództwo Bundeswehry.

Niemieckie Patrioty nie dotrą w tym roku? „W Polsce takie rzeczy trwają tydzień”

Niemcy zaproponowali wysłanie do Polski systemów Patriot, a Warszawa wyraziła chęć ich przyjęcia. Teraz niemieckie media piszą, że o sprawie...

zobacz więcej

„Władze w Warszawie wyraziły początkowo, tak jak zakładali doradcy PR, zadowolenie z powodu oferty, by następnie nieoczekiwanie zaproponować przekazanie Patriotów bezpośrednio na Ukrainę. Oznaczałoby to rezygnację przez Bundeswehrę z ostatniej pozostającej jej jeszcze zdolności do obrony własnej przestrzeni powietrznej” – tłumaczy autor opublikowanej na łamach „Die Welt” analizy. 

  

Odrzucając polską kontrpropozycję Lambrecht argumentowała, że Patrioty są „integralną częścią obrony przestrzeni powietrznej NATO”, dlatego polską koncepcję należałoby przedyskutować w Sojuszu – przypomina tekst. 

 

Według niego w tej sytuacji sekretarz generalny NATO „nie chciał jednak robić za listek figowy”. Stoltenberg wyjaśniał, że sprawa Patriotów jest „problemem narodowym”, w związku z czym dyskusja w Sojuszu nie jest konieczna.

Komentator „Die Welt” ocenia, że Lambrecht nadaje się bardziej na asystentkę niż na szefową resortu obrony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej