
Jeżeli chcemy wygrać z obozem rządzącym, potrzebne są jak najsilniejsze bloki wyborcze; możliwe jest stworzenie wspólnej listy z PSL, być może Polską 2050 oraz innymi środowiskami, np. Agrounią – powiedział PAP szef sejmowego koła Porozumienie Michał Wypij.
Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowało opozycję w najnowszym sondażu dotyczącym wiarygodności obietnic wyborczych. 35 proc. badanych uważa, że to PiS...
zobacz więcej
– Jeżeli chcemy wygrać z obecnym obozem władzy, to musimy stworzyć jak najsilniejsze bloki wyborcze, nie wykluczamy żadnego wariantu. Najbardziej prawdopodobny jest dzisiaj wariant dwóch list – powiedział w rozmowie z PAP w piątek szef koła Porozumienie Michał Wypij, wskazując, że możliwe jest stworzenie wspólnej listy z PSL oraz „być może z Polską 2050 oraz innymi środowiskami, np. Agrounią”.
– Każdy rozmawia z każdym – zaznaczył.
Polityk stwierdził jednak, że możliwa jest jakaś zmiana ordynacji wyborczej, która „zmieni reguły gry”.
– Jako środowisko, które najlepiej poznało PiS wiemy, że trzeba z dystansem podchodzić do ich zapowiedzi. W każdej chwili mogą zmienić zdanie i zmienić zasady gry, chociażby poprzez zmianę granic okręgów wyborczych; my wiemy, że rządzący gotowi są zrobić wszystko, by utrzymać władzę i to bez względu na wcześniejsze zapewnienia – zaznaczył, pytany o zapowiedzi obozu rządzącego, że zmiana ordynacji wyborczej to projekt na następną kadencję parlamentu.
Wypij dodał, że możliwa jest zatem i taka sytuacja, w której jedyną szansą na wygranie wyborów okaże się stworzenie wspólnej listy opozycji.
Nie milkną echa „błogosławieństwa mariażowi PSL z AgroUnią”, jakiego na antenie TVP1 udzielił w środę wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Dzień...
zobacz więcej
– Przede wszystkim najpierw porozumienie programowe, wizja, koncepcja, propozycja dla Polaków, a na końcu zobaczymy, w jakich blokach, w jakiej konstrukcji będą największe szanse na zwycięstwo i odebranie władzy tym, którzy obecnie Polsce szkodzą – stwierdził polityk. Zaznaczył, że podstawą porozumienia opozycji jest dążenie do uruchomienia środków z unijnego Funduszu Odbudowy, a także „jak najmocniejsze zakotwiczeni” Polski w NATO i Unii Europejskiej.
– To jest to, co nas łączy, a dalej musimy rozmawiać i pracować, by mieć gotowy plan dla Polski – zarówno na pierwszy dzień po PiS, a także na całą kadencję – oświadczył.
Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka podkreśliła natomiast, że ugrupowanie prowadzi obecnie rozmowy z PSL, ale „są one na wstępnym etapie”. Pytana przez PAP o ewentualne rozmowy z Agrounią odparła, że „na chwilę obecną takich nie prowadzimy”.
Koło Porozumienia Jarosława Gowina w Sejmie liczy obecnie 5 osób - poza Wypijem i Sroką jest to lider partii Jarosław Gowin oraz posłowie Stanisław Bukowiec oraz Iwona Michałek; do sierpnia 2021 roku Porozumienie było częścią koalicji rządzącej.
Pod koniec października wicemarszałek Sejmu, polityk PSL Piotr Zgorzelski w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia wykluczył, by Jarosław Gowin mógł startować ze wspólnych list z PSL; nie wykluczył jednak tego w przypadku innych członków Porozumienia.