RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja ściąga sprzęt wojskowy z Chin? „Dziewięć samolotów transportowych w tydzień”

Samoloty transportowe An-124 Rusłan miały odbyć dziewięć lotów w ciągu ostatniego tygodnia do Chin (fot. Shutterstock)
Samoloty transportowe An-124 Rusłan miały odbyć dziewięć lotów w ciągu ostatniego tygodnia do Chin (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rosyjskie transportowe samoloty An-124 Rusłan w ciągu minionego tygodnia co najmniej dziewięciokrotnie wylatywały z Chin do Rosji, przy czym często z wyłączonymi transponderami, by uniemożliwić śledzenie – podaje ukraiński portal militarny Express-Defence.

Walki o Bachmut. „Martwi Rosjanie leżą warstwami”

Chersoń nadal będzie zagrożony rosyjskimi ostrzałami, ciężkie walki toczą się w obwodzie donieckim, w tym w rejonie Gorłówki; pod Bachmutem i...

zobacz więcej

„Regularne loty, a tym bardziej samolotami An-124 Rusłan, wyłączone transpondery, jak również komentarze w chińskich sieciach społecznościowych nasuwają wniosek, że Rosja wysyła samoloty po ładunki wojskowe” – pisze Defence Express.


Portal zaznacza, że serwisy monitoringu lotów rejestrowały loty ciężkich rosyjskich transportowców towarowych linii lotniczych Wołga-Dniepr do Chin. Przy czym rosyjskie samoloty nie zawsze miały włączone transpondery, co utrudnia ich śledzenie.


Portal pisze, że na tę aktywność zwrócili uwagę m.in. miejscowi spotterzy, którzy publikują w internecie nagrania z lądowaniem rosyjskich samolotów na lotnisku w Zhenzhou. Przywołują również komentarze w internecie, że samoloty miałyby zabierać „wyposażenie, kamizelki kuloodporne, kaski, odzież”.


Serwis monitoringu lotów Radarbox odnotowuje w ostatnich siedmiu dniach dziewięć lotów An-124 Rusłan do Chin, przy czym tylko trzy w kierunku powrotnym, co, według Defence Express, „świadczy wprost o wyłączeniu transponderów podczas części lotów”. Samoloty miały numery boczne: RA-82074, RA-82044, RA-82081.


Ukraiński portal podkreśla, że „z pewnością nie są to wszystkie loty do Chin wykonane przez rosyjskie samoloty we wskazanym celu, a tylko te, które trafiły do serwisów monitoringu lotów cywilnych”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej