RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wysoki rangą amerykański oficer: Polska ważniejszym partnerem USA od Niemiec

Polska stała się naszym najważniejszym partnerem w Europie kontynentalnej – powiedział wysoki rangą amerykański oficer, cytowany przez „Politico”. Ocenił on też, że toczące się nieustannie rozmowy Berlina o sposobie reaktywowania Bundeswehry utrudniają skuteczność Niemiec jako partnera.

Politico: Polska – wschodzące militarne mocarstwo Europy

Na kanwie incydentu w lubelskim Przewodowie Politico pochyla się nad stanem polskiej armii. Portal wskazuje, że „stoicka” reakcja Warszawy wynika z...

zobacz więcej

Polska stała się naszym najważniejszym partnerem w Europie kontynentalnej” – powiedział dla „Politico” wysoki rangą amerykański oficer w Europie, którego nazwiska nie ujawniono. Jak wskazał, Polska odgrywa kluczową rolę w pomaganiu Ukrainie i we wspieraniu obrony NATO na terenie krajów bałtyckich.

 

„Podczas gdy Niemcy – tradycyjnie kluczowy amerykański sojusznik w regionie – pozostają podstawowym elementem jako centrum logistyczne, to niekończące się debaty Berlina na temat tego, jak wskrzesić wojsko oraz brak kultury strategicznej utrudniają ich skuteczność jako partnera” – powiedział amerykański urzędnik.

 

„Istotne inwestycje Polski”


„Politico” wskazuje, że podczas gdy Niemcy kontynuują rozmowy o szczegółach przemian czy na temat strategicznego punktu zwrotnego w związku z inwazją Rosji na Ukrainie, to Polska w tym czasie przeprowadza już istotne inwestycje.

 

Czytaj także: Wzmocnienie polskiej obronności

 

„Warszawa zapowiedziała, że podniesie docelowe wydatki na obronność z 2,4 proc. produktu krajowego brutto do 5 proc. Tymczasem Niemcy, które w ubiegłym roku wydały około 1,5 proc. PKB na obronność, debatują, czy mogą utrzymać cel NATO w wysokości 2 proc. po wyczerpaniu inwestycyjnego funduszu obronnego o wartości 100 miliardów euro, zatwierdzonego na początku tego roku” – pisze „Politico”.

Stoltenberg: Polska jest sojusznikiem, którego sobie bardzo cenimy [WIDEO]

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził na antenie TVP Info przekonanie, że Polska jest sojusznikiem, którego Sojusz „bardzo ceni”. –...

zobacz więcej

Jak zauważa też portal, „w przeciwieństwie do Niemiec, które walczą o przyciągnięcie nowych żołnierzy, prowadzona w Polsce rekrutacja przyciąga uwagę”. „Polacy mają znacznie lepsze nastawienie względem ich armii niż Niemcy, ponieważ musieli walczyć o wolność” – powiedział Gustav Gressel, były austriacki oficer wojskowy i obecnie ekspert ds. bezpieczeństwa w think tanku Europejska Rada Spraw Zagranicznych. Jak dodał, „w kręgach wojskowych nikt nie kwestionuje jakości polskiej armii”.

 

„Politico” zauważa też, że „Niemcy wydają się przyjmować rozbudowę wojskową Polski, pomimo trudnych stosunków dwustronnych między tymi dwoma krajami i burzliwej historii między nimi”.


Według portalu Berlin traktuje Polskę jako bufor oddzielający go od rosyjskiej strefy wpływów. „Im więcej czołgów i żołnierzy będzie miała Polska, tym bezpieczniejsze będą Niemcy” – oceniono.

 


„Mam wrażenie, że Niemcy widzą następny hamak” – powiedział Gressel, cytowany przez „Politico”.

 

Jak wyjaśnia portal, były austriacki oficer wojskowy odniósł się w ten sposób do reputacji Berlina, znanego z siedzenia i odpoczywania, podczas gdy sojusznicy, w szczególności Stany Zjednoczone, wykonują ciężkie zadania w zakresie obronności. 

teraz odtwarzane
Wysoki rangą amerykański oficer o partnerstwie Polski i Niemiec

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej