RAPORT

Pogarda

Trójkąt Lubelski, śląskie interesy, niemieckie Patrioty

Jakub Chełstowski i Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Wiktor; TT/@pisorgpl; PAP/Tomasz Wiktor)
Jakub Chełstowski i Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Wiktor; TT/@pisorgpl; PAP/Tomasz Wiktor)

Najnowsze

Popularne

To był tydzień zamieszania wokół pomysłu wsparcia Polski przez niemieckie Patrioty. Rząd zajmował się obniżaniem cen gazu a Donald Tusk przeprowadził konwencję PO poświęconą klimatowi…

Kaczyński: 35 lat po wydostaniu się spod jednego buta, możemy trafić pod kolejny

Nie może być tak, że 35 czy 40 lat po wydostaniu się spod jednego, buta znajdziemy się pod kolejnym. Niemcy są obecnie najsilniejszym państwem w...

zobacz więcej

Niedziela. Szejna woli Związek Radziecki

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w sobotę spotkał się z mieszkańcami Gliwic i Kędzierzyna- Koźla. – Rządy PO-PSL bardzo intensywnie zajmowały się nie wzmacnianiem, ale osłabianiem naszej armii, jej redukcją (…) Zrezygnowali z rurociągu bałtyckiego - tego, który już dzisiaj sprowadza gaz do Polski z Norwegii przez Danię, a budowa gazoportu bardzo się rozwlekała i została dokończona dopiero przez nas – mówił w Gliwicach prezes Jarosław Kaczyński.

 

Lider PiS komentowała też relację Platformy Obywatelskiej z Niemcami. – Nie może być tak, że 35 czy 40 lat po wydostaniu się spod jednego, buta znajdziemy się pod kolejnym. Niemcy są obecnie najsilniejszym państwem w UE; próbują stworzyć jakiś szerszy, zdominowany przez Niemców twór, a życie pod butem to jest zło (…) To jest droga od jednego zła do drugiego; nie twierdzę, że one są takie same, ale to jest zło – życie pod butem to jest życie niegodne, niegodne takiego narodu jak Polacy, zresztą każdego narodu z prawdziwego zdarzenia, a po drugie to jest życie, które szkodzi, w wymiarze ekonomicznym, politycznym, kulturalnym, jest po prostu złe, jest złem samym przez się. Nie możemy się na to godzić – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Czytaj także: Prowokacja w Gliwicach. Sympatyk opozycji zdenerwował się przez piwo


I jeszcze tego samego dnia przedstawiciel Nowej Lewicy w programie „Strefa Starcia” bardzo jednoznacznie potwierdził zdiagnozowaną przez Jarosława Kaczyńskiego, istniejącą wśród naszych „elit” potrzebę podporządkowania się obcym krajom. Poseł Andrzej Szejna stwierdził, że... wolałby być w Związku Radzieckim niż w Prawie i Sprawiedliwości.

 

Poniedziałek. Chełstowski idzie do Trzaskowskiego

 

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość, w czasie której prezydent Andrzej Duda wręczył statuetki i certyfikaty pracodawcom wyróżnionym w XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” zorganizowanego Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”. – Zawsze, kiedy rozmawiam z przewodniczącym Piotrem Dudą, to podkreślamy – przecież nie jest w interesie pracownika ani związków zawodowych to, żeby pracodawca upadł, bo nie ma nic gorszego dla pracowników, jak stracić pracę – mówił prezydent Andrzej Duda.

Wolta marszałka woj. śląskiego. Chełstowski przechodzi do opozycji, PiS traci władzę w regionie

W poniedziałek wybrani z listy PiS marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski oraz trójka radnych zdecydowała się na powołanie nowego koła. To...

zobacz więcej

Tego samego dnia prezydent był pytany, dlaczego Donald Tusk, lider największej partii opozycyjnej, nie otrzymuje zaproszeń na posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

To człowiek, do którego nie mam zaufania – odpowiedział jasno prezydent Andrzej Duda.

 

„Rzeczpospolita” opublikowana sondaż IBRiS, z którego wynika, że 53,6 proc. respondentów dobrze ocenia reakcję władz na incydent w Przewodowie. Przeciwnego zdania jest 30 proc., a pozostali ankietowani (16,1 proc.) nie mają na ten temat zdania w tej sprawie. Decyzję rządu o podwyższeniu gotowości części wojska dobrze ocenia 65,7 proc. badanych, a źle 20,6 proc., pozostali respondenci (13,7 proc.) nie mają na ten temat zdania.

 

Trwa mobilizacja osób, którym zależy na pewności, że kolejne wybory będą przeprowadzone uczciwie. – Mamy 30-40 tysięcy zgłoszeń do korpusu ochrony wyborów, ale potrzebujemy dwa razy więcej – powiedział w telewizji wPolsce.pl sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński był w TVP3 Katowice zapowiedział, że przynajmniej 100 mld zł zostanie w ciągu najbliższych lat przeznaczone na transformację Śląska. – W Sejmie jest już projekt ustawy, która zakłada powołanie specjalnego funduszu – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w programie regionalnym TVP.

 

Zobacz także: Jakub Chełstowski przeszedł na stronę KO


Jednak realizacja ambitnych zadań na Śląsku może być dużo trudniejsza, w związku z roszadami na szczycie lokalnej władzy wojewódzkiej. Prawo i Sprawiedliwość tego dnia straciła większość w sejmiku wojewódzkim. W poniedziałek wybrani z listy PiS marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski oraz trójka radnych zdecydowała się na powołanie nowego koła ruchu „Tak! Dla Polski” powołanego przez Rafała Trzaskowskiego. Niektórzy mówią, że ruch Trzaskowskiego powinien nazywać się „Tak! Dla kasy”. Jak wykazał portal tvp.info 4 sierpnia tego roku Chełstowski objął stanowisko członka Rady Nadzorczej spółki kontrolowanej przez Arkadiusza Wiśniewskiego– prezydenta Opola współpracującego z PO. Układ jest taki, że prezydent Wiśniewski zasiada w radzie nadzorczej podlegających marszałkowi Chełstowskiemu Kolei Śląskich. Stanowisko na Śląsku dostała także... żona prezydenta Wiśniewskiego. A to dopiero wierzchołek góry lodowej lokalnych układów i układzików, jak legalnie i bez problemowo wyciągnąć z samorządów jak najwięcej pieniędzy do własnych kieszeni.


Wtorek. Pinior z mniejszą karą

 

„Od tragicznego wydarzenia w Przewodowie mija już kilka dni, ale musimy pamiętać o nim cały czas” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w „Super Expressie”. Szef rządu podkreślił również, że „jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę”.

Melnyk wiceszefem MSZ Ukrainy. Jest komentarz Błaszczaka

Były ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk został nowym wiceministrem spraw zagranicznych. Do kontrowersyjnej decyzji władz w Kijowie odniósł...

zobacz więcej

Tymczasem w Kijowie ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk został nowym wiceministrem spraw zagranicznych. Melnyk utracił stanowisko ambasadora po wypowiedzi dotyczącej Rzezi Wołyńskiej, w której rozmywał odpowiedzialność Ukraińców za zbrodnię na Polakach i Żydach. Do kontrowersyjnej decyzji władz w Kijowie odniósł się wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który nominację uznał wprost za złą.

 

Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok byłego senatora Platformy Obywatelskiej Józefa Piniora za poświadczenie nieprawdy w zeznaniach majątkowych. Sąd w ten sposób obniżył wyrok z pierwszej instancji; Pinior został wówczas skazany na 1,5 roku więzienia. Zgodnie z doktryną Neumanna sądy nikomu z opozycji krzywdy nie dadzą zrobić, nawet jeśli „zbłądzi” z drogi prawa…

 

Z kolei sąd w Łodzi potwierdził, że dwaj biznesmeni finansowali byłemu politykowi Platformy Obywatelskiej Stefanowi Niesiołowskiemu prostytutki, a on pomagał im w zdobyciu kontraktów w Grupie Azoty. Stwierdził jednak, że nie była to korupcja i uniewinnił polityka od wszystkich zarzucanych mu czynów, powołując się między innymi na orzeczenia Sądu Najwyższego z lat 70. i 80., w tym z okresu stanu wojennego. Można? Można!

 

Czytaj także: Były senator PO Józef Pinior skazany przez sąd


Nie ucichła jeszcze burza po ujawnieniu powiązań finansowych marszałka Chełstowskiego, który przeszedł z PiS do ruchu „Tak! Dla Polski” Rafała Trzaskowskiego, a już znowu głośno o jego nowym koledze z tego samego ruchu Jacku Sutryk. Tydzień temu „Super Express” informował o powoływanych przy miejskich spółkach radach programowych, gdzie zasiadają polityczni przyjaciele prezydenta Sutryka. We wtorek „Gazeta Wrocławska” opisała powstały niedawno serwis tudolnyslask.info, na który kasę łożą m.in. wrocławskie wodociągi. – Dlaczego wszyscy mamy się zrzucać na typowo propagandowe medium? – zastanawia się dr Jakub Nowotarski ze stowarzyszenia Akcja Miasto. Jak to, dlaczego? Przecież wybory samorządowe już bliżej niż dalej, a ruch „Tak! Dla Kasy” nie może stracić stanowisk i profitów.

 

Środa. Przemocowa polityka PO

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. – W negocjacjach z Brukselą stosujemy zasadę elastyczności, jeśli mielibyśmy absolutną pewność, że pieniądze z KPO i z budżetu głównego do nas popłyną, to rozważylibyśmy pewne posunięcia; granicą jednak jest nasza konstytucja, której nie możemy złamać – powiedział PAP prezes Jarosław Kaczyński. 

Zaskakujące kulisy propozycji ws. Patriotów. „Nie byłyby wpięte w polski system dowodzenia”

Niemiecka propozycja zakładała, że dostarczone przez Berlin zestawy Patriot nie byłyby wpięte w polski system dowodzenia, ale byłyby zarządzane...

zobacz więcej

W Sulejówku premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński zaprezentowali nowy program rządowy, w ramach którego można będzie otrzymać nawet 3,5 mln zł dofinansowania do renowacji zabytkowych budynków. Szef rządu wyjaśnił, inwestycje będą finansowane z budżetu państwa nawet w 98 proc. – Musieliśmy czekać: na odbudowanie wielu zabytków, na odzyskanie niepodległości. Dziś wchodzimy w etap, w którym przełamujemy oczekiwanie na to, co dawno powinno odzyskać swój dawny blask – mówił w Sulejówku Mateusz Morawiecki.

 

Polski rząd znajduje pieniądze na zabytki, ale ich odbudowa zabytków po II wojnie światowej powinna być finansowana przez Niemcy, a nie z naszych polskich środków. – Polska prześle noty dyplomatyczne do blisko 50 państw należących do UE, NATO i Rady Europy, w których poinformuje o podstawach prawnych, faktycznych i moralnych wystąpienia o odszkodowania wojenne od Niemiec – zapowiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

 

Kilka dni temu niemiecka minister obrony zaoferowała przeniesienie dwóch niemieckich baterii Patriot, by chroniły polskie niebo. Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że zwrócił się do Niemiec, by proponowane baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę. Jak podkreślił pozwoli to „uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem oraz zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy”. Eksperci podkreślają, że ze względu potrzebny czas reakcji systemów antyrakietowych usytuowanie ich przed, a nie za, naszymi granicami byłoby dużo efektywniejsze.

 

Czytaj także: Pomysł Niemców na więcej Patriotów w Polsce


Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odebrał statuetkę z popiersiem Lecha Kaczyńskiego przyznaną przez Akademicki Klub Obywatelski w Poznaniu. Wyróżnienie otrzymał „za wielkie zasługi dla utrwalania polskiej niezależności energetycznej i polskiej suwerenności gospodarczej”. PKN Orlen stabilizując ceny paliw, w praktyce stabilizuje koszty działania całej gospodarki, a więc także ceny większości towarów i usług.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach społecznych

Od marca przyszłego roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł – przewiduje to nowelizacja...

zobacz więcej

Donald Tusk cały czas walczy o „wspólną listę opozycji”, ale nie spotyka się to z entuzjazmem jego partnerów. Publicysta Jacek Żakowski na spotkaniu organizowanym przez Komitet Obrony Demokracji, komentując pomysł utworzenia wspólnej listy opozycji, stwierdził, że wraz z powrotem Donalda Tuska do krajowej polityki „zaczęła się polityka przemocowa”. – W wielu elektoratach demokratycznych niechęć do innych frakcji elektoratów demokratycznych jest porównywalna lub większa niż wobec PiS-u – ocenił Żakowski. Może to i lepiej?

 

Czwartek. Bajki Donalda Tuska

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niej od marca przyszłego roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł.

 

Trwa dyskusja o bateriach Patriot, które chcą przekazać Niemcy, a polski rząd chce, by trafiły na Ukrainę, w pobliżu granicy z Polską. – To dobra propozycja dla ochrony pogranicza Polski i Ukrainy. Robimy wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 


W Sejmie odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. – Dziś społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem, to test na solidarność z narodem ukraińskim oraz na to, czy wartości, które sami stworzyliśmy kilkadziesiąt lat temu, są dla nas dziś równie ważne, czy chcemy o nie walczyć – mówiła podczas zgromadzenia marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Przyszłość OBWE będzie udana tylko pod warunkiem, że wszystkie kraje członkowskie będą szanowały wartości, na które się zgodziliśmy; obawiam się, że obecnie zbiór tego, w czym się zgadzamy, jest coraz mniejszy – mówił podczas posiedzenia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Polska za rządów PiS-u stała się europejskim wysypiskiem śmieci? „Kolejna bzdura Tuska”

Donald Tusk podczas konwencji programowej Platformy Obywatelskiej, która była poświęcona klimatowi, ochronie środowiska i energetyce, zachęcał do...

zobacz więcej

Donald Tusk wystąpił podczas konwencji programowej Platformy Obywatelskiej poświęconej … klimatowi. Jak widomo nie ma w tej chwili większych wyzwań przez Polską, Europą i światem. Donald Tusk udając, że wojny na Ukrainie nie ma i nic nie innego nam nie zagraża jak ocieplenie klimatu, więc w czasie zachęcał nie do walki o bezpieczeństwo i wolną Ukrainę, ale „o czystą planetę i czystą Polskę”. Stwierdził mi. In., że „Polska za rządów PiS-u stała się europejskim wysypiskiem śmieci. Rzeki za rządów PiS-u stały się ściekami”. Na słowa lidera PO zareagował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, który napisał na Twitterze: „Tusk kłamie”. Minister Ozdoba przypomniał, że to rząd Zjednoczonej Prawicy zakazał importu odpadów na składowiska i podkreślił, że od lutego mamy system SENT (uszczelnienie granic, geolokalizacja). Polityk Solidarnej Polski zaznaczył również, że od 1 września wprowadzono wyższe kary i więzienie za import odpadów. „Za PO odpady wjeżdżały jak chciały, skończyliśmy z tym” – napisał Jacek Ozdoba.

 

Mateusz Morawiecki uczestniczył w spotkaniu szefów rządów V4 w Koszycach. Po spotkaniu premier powiedział, że kraje Grupy Wyszehradzkiej wzywają Komisję Europejską do pomocy w obliczu kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. Podczas spotkania premierzy Czech, Słowacji, Węgier i Polski omówili wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, w tym związane z wojną na Ukrainie oraz kryzysem energetycznym.

 

Zmiana na stanowisku rzecznika PiS: Nowym rzecznikiem został poseł Rafał Bochenek – poinformował w czwartek dotychczasowy rzecznik partii Radosław Fogiel. Tego samego dnia Prawo i Sprawiedliwość opublikowało spot poświęcony polityce energetycznej, jaką prowadził w latach sprawowania władzy Donald Tusk. – Dziś odbyła się konwencja PO ws. energii i niestety nie była ona niczym pozytywnym. W naszym spocie obrazowo pokazujemy, co Platforma miała i ma do zaproponowania w polityce energetycznej – powiedział poseł PiS Radosław Fogiel. W spocie zatytułowanym „Bajki Donalda Tuska” Prawo i Sprawiedliwość zwraca uwagę, że pierwszą z bajek Tuska jest zrzucanie na rząd odpowiedzialności za ceny gazu i energii przy jednoczesnym zapominaniu o wojnie na Ukrainie oraz pandemii.


Zobacz także: Kłamstwo PO o „masowym wycinaniu drzew”


Wśród błędów i porażek Tuska wymieniono niezdolność zablokowania projektu Nord Stream, który stał się główną osią obecnych problemów w całej Europie. Wskazano również, że to rząd Donalda Tuska wyraził w 2008 roku zgodę na niekorzystny dla Polski pakiet energetyczno-klimatyczny, a w 2013 pozwolił na obciążenie polskiego odbiorcy dodatkową opłatą ETS. Przypominano także, o tym, że rząd PO-PSL próbował przedłużyć umowę gazową z Rosjanami do 2037 roku i umorzył Gazpromowi ogromny dług 1,2 miliarda złotych, zaś rząd Tuska zaprosił także Rosję do prywatyzacji Lotosu i nie chciał budować Baltic Pipe.

 

Piątek. Niemieckie Patrioty to głownie… kłopoty

 

Niemcy poinformowali, że nie wyślą Ukrainie systemów Patriot, bo kraj ten nie jest w NATO.


Z kolei przewodniczący komisji ds. europejskich w Bundestagu ocenił, że Polska ma rację, bo Niemcy powinni zaoferować Patrioty ostrzeliwanym setkami rakiet Ukraińcom, a nie względnie bezpiecznym Polakom. Innego zdania jest ambasador RFN w Polsce, który stwierdził właśnie: „Te Patrioty wchodzą w skład potencjału obronnego NATO. Wykorzystanie ich, poza tym obszarem zwyczajnie nie jest teraz realistyczne”.

 

Błaszczak: Polscy żołnierze ćwiczą interoperacyjność z grupą bojową NATO

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami 16. Dywizji Zmechanizowanej ćwiczącymi w ramach TUMAK- 22. – Cykliczne...

zobacz więcej

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami 16. Dywizji Zmechanizowanej ćwiczącymi w ramach TUMAK- 22. – Rozlokowanie niemieckich Patriotów na Ukrainie jest korzystne dla bezpieczeństwa południowo-wschodniej części naszego kraju (…) Cykliczne ćwiczenia poza poligonem zostały zorganizowane po to, aby żołnierze polscy mogli ćwiczyć interoperacyjność z żołnierzami amerykańskimi, brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi – mówił wicepremier Błaszczak.

 

Do sprawy odniósł się także szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy: – Gdyby doszło do przekazania przez Niemcy będącej w ich dyspozycji Patriotów, to te rakiety powinny bronić polskiego terytorium i polskich obywateli – oświadczył Paweł Szrot. Sam prezydent Duda na Twitterze napisał, że „można wysłać na Ukrainę baterie Patriot bez obsługi z wojsk NATO” o co zresztą Ukraina prosi od dawna.

 

Z niemieckimi Patriotami na razie więcej zamieszania niż korzyści. Pojawiły się informację, że Niemcy wcale nie planowali włączać obu baterii do polskiego systemu obrony przeciwlotniczej, tylko kierować nimi z…Berlina. Cudze to cudze, własne to własne. – Agencja Uzbrojenia podpisała ze szwedzką firmą Saab kontrakt na dostawę dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin dla Wojska Polskiego – potwierdził rzecznik agencji ppłk Krzysztof Płatek.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Premier Mateusz Morawiecki w nagraniu dla mediów społecznościowych odniósł się sprawy utrzymania niskich cen gazu, prądu i paliwa po tym, jak Komisja Europejska zmusiła Polskę do podniesienia podatku VAT: – Rząd stoi na posterunku i przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji. Jak podkreślił „po ustawach dotyczących dodatku węglowego, cen ciepła i cen energii przyszedł czas na to, żeby zabezpieczyć odbiorców gazu”. – Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy. Dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy – wyjaśniła na konferencji minister klimatu Anna Moskwa, dodając, że „poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy”. 

Szmyhal: Trójkąt Lubelski ważnym elementem konsolidacji wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy

Trójkąt Lubelski jest ważnym elementem konsolidacji wsparcia międzynarodowego oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji – oświadczył w sobotę...

zobacz więcej

– Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma – tłumaczyła minister Moskwa.

 

Sobota. Trójkąt Lubelski

 

Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny odwiedził ostrzeliwany Kijów, by razem z premier Litwy wziąć udział w szczycie Trójkąta Lubelskiego, formatu łączącego Polskę, Litwę i Ukrainę. – Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana. Nie udało im się zniszczyć Ukrainy militarnie ani pokonać jej finansowo, bo z całego świata płynie pomoc finansowa – mówił premier Mateusz Morawiecki w Kijowie.


Premier Morawiecki i prezydent Zełeński wystąpili we wspólnym nagraniu. – Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać – powiedział premier Morawiecki. – Jestem bardzo wdzięczny panie premierze, że nam pomagasz, że Polska nas wpiera i że jesteś tu dzisiaj – mówił prezydent Zełeński.

 

Wicepremier Mariusz Błaszczak wziął udział w kongresie w kongresie „Katolicy a wojna i pokój” odbywającym się na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. – Utopią są poglądy o zanikaniu funkcji państwa narodowego, o jednym możliwym modelu integracji europejskiej wykluczającym obronę narodowych interesów i o kapitale beznarodowości niosącym postęp i rozwój (…) Rzeczywistość udowodniła, że tylko silne państwo narodowe jest dziś w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi. Przykładem tego jest wojna na Ukrainie, gdzie silna tożsamość i wynikające z niej wysokie morale obrońców było w stanie zrównoważyć przewagę militarną, ludnościową i ekonomiczną kraju–agresora – mówił w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

 

Czytaj także: Premier Morawiecki jest w Kijowie. Spotka się z Zełenskim


Nowy sondaż pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się teraz. Różnica między partią rządzącą a Koalicją Obywatelską wynosi 9 pkt. proc. Poza Sejmem znalazłoby się PSL. Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowało opozycję także w najnowszym sondażu dotyczącym wiarygodności obietnic wyborczych. 35 proc. badanych uważa, że to PiS jest partią, która spełni je w największym stopniu. Drugie, odległe miejsce zajęła Koalicja Obywatelska. Z kolei wiarygodność PSL według sondażu okazała się bliska zera.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej