RAPORT

Pogarda

Jaka przyszłość UE? Szydło: Coraz więcej krajów idzie śladem Polski i Węgier

Beata Szydło wzięła udział w konferencji „Zderzenie Kulturowe w UE” (fot. PAP/Albert Zawada)
Beata Szydło wzięła udział w konferencji „Zderzenie Kulturowe w UE” (fot. PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Zdajemy sobie sprawę, że nadchodzi czas zmian w UE. Przyszłość Europy nie musi być, tak jak teraz, wizją liberalno-lewicową. Nie powinniśmy mieć kompleksów, że Polacy wybrali prawicę – powiedziała b. premier Beata Szydło podczas debaty na konferencji „Zderzenie Kulturowe w UE”.

Opodatkowanie hipermarketów. „UE jest przeciw”

Działające w Polsce zagraniczne sklepy wielkopowierzchniowe – hipermarkety – nie są w Polsce odpowiednio opodatkowane, choć powinny – przyznał...

zobacz więcej

Beta Szydło, która jest europosłanką PiS i wiceprzewodniczącą grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, biorąc udział w drugim dniu warszawskiej konferencji „Zderzenie Kulturowe w UE”, wystąpiła w debacie online „Czy reforma UE jest potrzebna?”


Była polska premier podkreśliła, że coraz wyraźniej widać, że Europa potrzebuje zmian, ale nie takich, jakie proponują obecnie rządzący w UE liberałowie i lewicowcy. – Zdajemy sobie sprawę, że nadchodzi czas zmian w Unii Europejskiej. Przyszłość Europy nie musi być, tak jak teraz, wizją liberalno-lewicową – powiedziała.


Szydło: UE bastionem lewicowo-liberalnym 


Unia Europejska zaczyna być takim właśnie bastionem lewicowo-liberalnym – zaznaczyła. 


– Możemy oczywiście narzekać i pokazywać diagnozy, ale Polska jest takim samym członkiem Unii Europejskiej, jak wszystkie inne kraje do niej należące i to Polacy decydują, kto rządzi w naszym kraju; tak samo jak inni unijni obywatele decydują o tym w swoich państwach. Nie powinniśmy mieć kompleksów, że Polacy wybrali prawicę – przekonywała była premier dodając, że nie musimy się z tego powodu wstydzić lub zaprzestać walki o prawa Polski i Polaków w UE.

Wlk. Bryt: Polska hojnie pomaga uchodźcom, a UE blokuje jej pieniądze

Były brytyjski minister obrony Michael Fallon w „The Telegraph” podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę trwa już blisko rok. Ocenił, że w tym...

zobacz więcej

– Kiedy trzeba powiedzieć, że coś w Unii Europejskiej nie jest zgodne z interesem Polski, powinniśmy umieć sprzeciwić się temu i tłumaczyć nasze racje – mówiła. 


– Polska i Węgry tak robią, ale coraz więcej zaczyna się pojawiać głosów takich jak nasze – zwróciła uwagę, akcentując że takie samo stanowisko mogą już wkrótce prezentować Włosi i Hiszpanie.


Vox: Główny nurt w UE okazał się socjalistyczno-marksistowski


Uczestniczący w debacie online hiszpański dziennikarz i eurodeputowany EKR, reprezentujący partię Vox Hermann Tertsch powiedział, że Europę czekają zasadnicze przemiany polityczne. – Jesteśmy pewni, że idzie zmiana. Widzimy, że Komisja Europejska i większość rządząca w Parlamencie Europejskim stają się nerwowe. Z Włoch przyszły bardzo ważne wiadomości, także ze Szwecji i z innych krajów również – wskazał.


– Jestem przekonany, że w unijnych krajach Europy Wschodniej i Środkowej, siła, jedność i duch narodowy konserwatystów pomogą nam wygrać tę bitwę – zaznaczył. 

Szydło: Tusk stawia w fatalnym świetle Komisję Europejską

Donald Tusk stawia w fatalnym świetle przede wszystkim KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej i prowadzi intensywne...

zobacz więcej

– Partie centro-lewicowe w Europie zdobywają głosy niektórych konserwatystów, aby realizować wizje lewicowe i to jest jeden z dramatów unijnych krajów Zachodu – ocenił. 


– Główny nurt w Unii Europejskiej okazał się socjalistyczno-marksistowski. Widzimy, że tzw. mainstream, czyli ugrupowania od niemieckiej CDU aż po komunistów w Hiszpanii i Grecji ideologicznie głosują za tym samym. To farsa – mówił Tertsch.


Hiszpański polityk konserwatywnej partii Vox odniósł się także do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która to agresja – jego zdaniem – powoli zmienia podejście niektórych krajów unijnych do dominującej w UE roli Niemiec i Francji. 


Wraz z inwazją Moskwy na Ukrainę pojawiła się znowu na Starym Kontynencie wizja narodu, który stanowi siłę dla samoobrony społeczeństwa. Wszyscy wiedzą, że bez reakcji narodowej Unia Europejska dałaby Ukrainie upaść. Paryż i Berlin zaakceptowałyby taką sytuację, gdyby Putin w ciągu 3 czy 5 dni po agresji zrealizował swoje cele i przejął Ukrainę – podkreślił.


Konferencja „Zderzenie Kulturowe w UE” odbywa się już trzeci raz z inicjatywy europosła PiS Patryka Jakiego. Biorą w niej udział intelektualiści, analitycy i komentatorzy. Podczas tegorocznej edycji dominował temat Polskości. Zastanawiano się, czy Polskość w XXI wieku może być przewagą Rzeczypospolitej nad innymi narodami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej