RAPORT

Pogarda

Żaryn w „Il Messaggero”: Putin trzyma się mocno władzy; wojna może trwać latami

Putin trzyma się władzy w Moskwie (fot. PAP/EPA)
Putin trzyma się władzy w Moskwie (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Obecnie nie ma żadnej realnej perspektywy zmiany na Kremlu, który zjednoczony jest wokół imperialnych aspiracji – uważa zastępca polskiego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W wywiadzie opublikowanym w niedzielę we włoskim dzienniku „Il Messaggero” Żaryn podkreślił, by Zachód się nie łudził, bo wojna na Ukrainie może trwać latami.

Żaryn: Zbudujemy system, który będzie państwową odpowiedzią na dezinformację

Zbudujemy system, który będzie państwową odpowiedzią na dezinformację – powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

W rozmowie z rzymską gazetą sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stwierdził: „Nasze doświadczenie i nasze analizy pokazują jasno, że Rosja od wielu lat stanowi podstawowe zagrożenie dla trwałego pokoju i stabilności w naszej części świata”. Dodał, że od lat dochodzi do głosu nowy rosyjski imperializm.

 

„I to na tym opiera się polityka Rosji i to jednoczy elity władzy na Kremlu. W chwili obecnej nie ma jasnych pęknięć na Kremlu, a pojawiające się informacje o napięciach trudno uznać za wiarygodne” – wyjaśnił Stanisław Żaryn.

 

Następnie zaznaczył: „Nasze dane wskazują na to, że Kreml jest zjednoczony wokół imperialnych aspiracji, a wszelka krytyka nie dotyczy strategii samej w sobie, ale środków, by osiągnąć wyznaczone cele”.

 

„Naturalnie nie można wykluczyć zamachu stanu na szczytach władzy; takie zmiany niekiedy zachodzą. W przypadku tyranii są krwawe i brutalne. Ale dzisiaj nie ma żadnej realnej perspektywy zmiany na Kremlu” – wskazał pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

 

Czytaj także: Żaryn komentuje ostrzał ukraińskich miast

 

Jak pisze „il Messaggero”, zdaniem Żaryna, Putin – odmiennie do nadziei niektóry zachodnich obserwatorów – jest wciąż bardzo mocno przy władzy”. Włoski dziennik zaznaczył, że polski minister zna dobrze Rosję. Powołując się na niego wskazano, że „Polska jest zawsze dobrze poinformowana o tym, co się dzieje w Rosji”. 

Kolejne intrygi Kremla. „Chcą doprowadzić do izolacji Polski na Zachodzie”

Rosyjska propaganda próbuje wykorzystywać sytuację w Przewodowie, by wzbudzić w Polakach niechęć do Ukraińców. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił sekretarz stanu w KPRM, jeśli kiedykolwiek miałaby nastąpić zmiana na Kremlu, „musimy pamiętać o jednym: Rosja jest reżimem opartym na tajnych służbach i postsowieckich mechanizmach władzy”. „Przesunięcie pionków na politycznej szachownicy nie zmieni imperialnego kursu rosyjskiej polityki” – wskazał.

 

Zdaniem Żaryna na pojawiające się od lat informacje o możliwych problemach Władimira Putina ze zdrowiem „nie są argumentem do tego, by patrzeć w przyszłość z naiwnym optymizmem w nadziei na zmianę w Rosji”.

 

Zwrócił uwagę na postać Dmitrija Miedwiediewa: „Kiedy był prezydentem uważany był na Zachodzie za liberalną twarz Rosji i podmuch nadziei na »demokratyzację Rosji«. Teraz jest jednym z najbardziej radykalnych zwolenników agresywnej i imperialnej polityki Rosji”.

 

„Na Kremlu ludzie są mniej ważni od przesłanek systemowych i strategicznych. A one pozostają i pozostaną takie same: wrogie wobec Zachodu” – dodał.

 


Według zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych masowe ataki rakietowe i niszczenie kluczowej infrastruktury na Ukrainie wyraźnie wskazują na to, że Rosja chce kontynuować wojnę i nie ma zamiaru wycofać się.

Żaryn: Służby Białorusi i Rosji zarządzają szlakiem nielegalnej migracji; to element wojny

Ukraińcy przekraczający polską granicę to uchodźcy wojenni, którzy uciekają przed rosyjską agresją; Polska jest dla nich pierwszym bezpiecznym...

zobacz więcej

„Podstawowym i długoterminowym celem Rosji pozostaje albo podbój Ukrainy albo jej totalne zniszczenie” – oświadczył Żaryn. Przypomniał, że wojna zaczęła się w 2014 roku i została „zamrożona przez Rosję” na 8 lat, a następnie została wznowiona. „Jeśli pozwoli się jej to robić, może chcieć powtórzyć tę taktykę” – ocenił.

 

Zdaniem rozmówcy włoskiej gazety Zachód musi znaleźć sposób, by dalej wspierać Ukrainę, „bo to jest jedyna nadzieja na zatrzymanie Rosji”.

 

„Jeśli to nie nastąpi, inne kraje na pewno padną łupem rosyjskiej agresji” – uważa Żaryn.


Wskazał następnie: „Warunkiem trwałego pokoju jest porażka Rosji i odzyskanie okupowanych terytoriów. Widzimy, że Rosja nie chce wycofać się z wojny, a zatem szybki pokój wydaje się niemożliwy w obecnych warunkach. Musimy patrzeć na wojnę na Ukrainie w szerokiej perspektywie i być przygotowani na to, że konflikt, z możliwymi przerwami strategicznymi, może trwać latami”.

 

Podkreślił też: „Nie mamy sygnałów wskazujących na to, że Rosja przygotowuje atak militarny na Polskę. W naszej ocenie jest bardzo nieprawdopodobne, aby Rosja zdecydowała się zaatakować terytorium NATO”.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Jak stwierdził, Polska natomiast jest stałym celem „rosyjskiej aktywności hybrydowej, jak ataki w cyberprzestrzeni i operacje dezinformacyjne”.

 

„Ich celem jest zdestabilizowanie sytuacji w długiej perspektywie i obcięcie pomocy Zachodu dla Ukrainy, o co Rosja zabiega za wszelką cenę” – powiedział Żaryn w dzienniku „Il Messaggero”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej