RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Podcast premiera. Morawiecki o zjednoczeniu wokół polskiej reprezentacji i polityce FIFA

Mateusz Morawiecki o polskiej piłce i działaniach FIFA (fot. PAP/Mateusz Marek; Shaun Botterill - FIFA/FIFA via Getty Images)
Mateusz Morawiecki o polskiej piłce i działaniach FIFA (fot. PAP/Mateusz Marek; Shaun Botterill - FIFA/FIFA via Getty Images)

Nie ma w Polsce bardziej politycznej dyscypliny sportowej niż piłka nożna – powiedział w najnowszym odcinku swojego podcastu premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczał, że od polityki trudno uciec, kiedy patrzy się na to, co wyrabia dzisiaj FIFA. –Wygląda na to, że działacze najpotężniejszej organizacji na świecie niekiedy dają sobą manipulować jak małe dzieci – komentował.

Morawiecki: Wojna na Ukrainie musi być wygrana przez wolny świat [WIDEO]

Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana. Nie udało...

zobacz więcej

Podcast został nagrany przed sobotnim meczem reprezentacji z Arabią Suadyjską. Premier na początku podcastu zaznacza, że w zeszłym tygodniu nie było dobrej okazji, żeby porozmawiać o piłce i mistrzostwach świata, „ale w tym tygodniu już chyba nie mogę unikać tego tematu”. – To nie oznacza, że w polityce brakuje wzywań, ale jeśli będziemy żyć samą polityką to naprawdę wszyscy powariujemy – dodał. 

 

Morawiecki mówił, że sport jest po to, żeby dać nam odrobinę oddechu, „żebyśmy mogli złapać trochę dystansu do otaczającego nas świata”. – Łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Bo przecież nie ma w Polsce bardziej politycznej dyscypliny sportowej niż piłka nożna – oznajmił. Jego zdaniem i w dobrym i w złym sensie. 

 

– Kiedy gra nasza reprezentacja jesteśmy naprawdę zjednoczeni jako naród. Na bok odchodzą wszystkie spory, a my możemy przezywać coś wspólnie, czuć się jedną wielką rodziną, przypomnieć sobie, że mimo różnic są sprawy, które nas łączą: hymn, biało-czerwona flaga i to niezwykłe napięcie, kiedy na boisko wybiegają zawodnicy z orłem na piersi – wyliczał. 

Mówił też o polityce wokół piłki w złym sensie. – Dzieje się tak wtedy, kiedy państwo próbuje sobie zawłaszczyć sukcesy sportowców. Dziś takie rzeczy już nie mają miejsca, ale w PRL wyniki kadry trenera Górskiego były przedmiotem rozgrywki władz. Orły Górskiego grały dla Polski, ale komuna chciała je zamknąć w ideologicznej klatce – mówił.

 

Jak zaznaczył, to się nigdy nie udało, bo Polacy „z łatwością rozpoznawali ten teatr”. 

 

Premier mówił, że od polityki trudno też uciec, kiedy patrzy się na to, co wyrabia dzisiaj FIFA. – Wygląda na to, że działacze najpotężniejszej organizacji na świecie niekiedy dają sobą manipulować jak małe dzieci – ocenił. Morawiecki podkreślał, że FIFA zamiast podmiotem stała się przedmiotem politycznej rozgrywki. Przypomniał, że Rosja dzięki mundialowi zbudowała pozytywny wizerunek, który miał neutralizować jej agresywną politykę. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej