RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Papież Franciszek: Przemoc zabija przyszłość

Papież Franciszek (fot. Stefano Costantino/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Papież Franciszek (fot. Stefano Costantino/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Przemoc zabija przyszłość – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w pierwszą niedzielę Adwentu. „Mówmy niestrudzenie: nie dla wojny, nie dla przemocy, tak dla dialogu i tak dla pokoju, zwłaszcza dla udręczonego narodu ukraińskiego” – zaapelował.

Kto walczy na Ukrainie? Zaskakujące słowa Franciszka o wojnie

W sprawie wojny na Ukrainie Watykan pracuje dobrze – oznajmił papież Franciszek pytany o zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w ewentualne...

zobacz więcej

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra papież powiedział: Śledzę z niepokojem wzrost przemocy i starć, które od miesięcy trwają w państwie Palestyna i w Izraelu. 

  

Przypomniał: W minioną środę dwa nikczemne zamachy w Jerozolimie zraniły wiele osób i zabiły izraelskiego chłopca. Tego samego dnia podczas zbrojnych starć w Nablusie zginął młody Palestyńczyk. 

  

Przemoc zabija przyszłość łamiąc życie najmłodszych i osłabiając nadzieje na pokój – dodał Franciszek. Wezwał do modlitwy za dwie młode ofiary, za ich rodziny i zwłaszcza za ich matki. 

   

Wyraził bliskość z mieszkańcami włoskiej wyspy Ischia, gdzie w sobotę zeszła lawina błotna. Jej wstępny bilans to jedna potwierdzona ofiara śmiertelna, 11 osób zaginionych i ponad 160 ewakuowanych z domów. Franciszek zapewnił o modlitwie za ofiary i prowadzących akcję ratunkową. 

Franciszek pozdrowił między innymi obecnych na placu uczestników rzymskiego marszu, którego celem było zadenuncjowanie zjawiska przemocy seksualnej wobec kobiet. – Niestety jest to rzeczywistość ogólna, rozpowszechniona wszędzie i używana także jako broń na wojnie – dodał. 

  

Następnie zaapelował: Mówmy niestrudzenie: nie dla wojny, nie dla przemocy, tak dla dialogu i tak dla pokoju, zwłaszcza dla udręczonego narodu ukraińskiego. Przypomniał, że w sobotę wspominano ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie przed 90 laty. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej