RAPORT

Pogarda

Jaki VAT na żywność w przyszłym roku? Jest deklaracja min. Kowalczyka

Po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej zostały obniżone stawki VAT na niektóre produkty(fot. Shutterstock/Denys Kurbatov)
Po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej zostały obniżone stawki VAT na niektóre produkty(fot. Shutterstock/Denys Kurbatov)

Najnowsze

Popularne

W następnym roku żywność nadal będzie zwolniona z podatku VAT – zadeklarował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Henryk Kowalczyk przypomniał, że utrzymanie obniżki cen artykułów spożywczych będzie zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej. – Takiej decyzji należy się też spodziewać na poziomie krajowym – zapowiedział.

UE może obejść się bez gazu i ropy z Rosji. „Jeśli pozostanie solidarna”

Jeśli Unia Europejska nie ugnie się przed atakiem energetycznym ze strony Rosji, to w ciągu 4-6 lat zastąpi całkowicie import gazu i ropy naftowej...

zobacz więcej

– Komisja Europejska wydała rozporządzenie dotyczące likwidacji ulg VAT-owskich na różne produkty, na przykład paliwa i nawozy. Na szczęście dla konsumentów możemy utrzymać zerowy VAT na żywność i on oczywiście będzie utrzymany – zapowiedział minister.


Zerowy VAT dotyczy
artykułów spożywczych obciążonych wcześniej pięcioprocentowym podatkiem. Ta stawka obejmowała najbardziej powszechne produkty: mięso, warzywa, owoce, zboża i mleko dla dzieci.


Po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej zostały obniżone stawki VAT na paliwa silnikowe – do 8 procent, energię elektryczną i ciepło – do 5 procent, żywność i nawozy sztuczne – do zera. Tarcza w tej formie obowiązuje do końca roku.

Komisja Europejska nie zgadza się na dłuższe stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy sztuczne oraz obniżonej stawki na paliwa silnikowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej