RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Stoimy ramię w ramię”. Wspólne oświadczenie premiera Polski i prezydenta Ukrainy [WIDEO]

Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski (fot. KPRM/Krystian Maj))
Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski (fot. KPRM/Krystian Maj))

Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent podziękował Polsce za pomoc. – Jestem bardzo wdzięczny panie premierze, że nam pomagasz, że Polska nas wpiera i że jesteś tu dzisiaj – mówił.

Premier Morawiecki o Polsce, Litwie i Ukrainie: Wierzę, że przed nami wspólna, dobra przyszłość

Wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę. Wojna na Ukrainie jest testem dla całej społeczności międzynarodowej – powiedział w Kijowie premier...

zobacz więcej

Morawiecki w sobotę przebywał w Kijowie, gdzie w ramach Trójkąta Lubelskiego spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i premier Litwy Ingridą Simonyte. Premier Morawiecki wziął też udział w międzynarodowej konferencji „Grain from Ukraine”, podczas której omawiano nową inicjatywę ukraińskiego rządu wspierającą logistykę i eksport zbóż ukraińskich do krajów, które są zagrożone klęską głodu. 

  

Premier Morawiecki w niedzielę zamieścił na Facebooku nagranie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w którym nawiązał do wydarzeń sprzed 90 lat, kiedy komunistyczna Rosja wywołała na Ukrainie głód i ludobójstwo (Hołodomor). 

  

Dziś Rosja przynosi śmierć, głód i hipotermię ludności cywilnej. Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać – oświadczył szef rządu. 

  


Prezydent Zełenski podziękował polskiemu premierowi, jego zespołowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz całemu polskiemu społeczeństwu. – Jestem bardzo wdzięczny panie premierze, że nam pomagasz, że Polska nas wpiera i że jesteś tu dzisiaj – mówił prezydent Ukrainy. 

Zełenski mówił, że Hołodomor był wielką tragedią, w wyniku której zginęło około 5 mln ludzi i wtedy – dodał – nie było wielkiej jedności między naszymi ludźmi. – A dzisiaj są tutaj nasi bracia i siostry i oczywiście dzisiaj będzie to oznaczało zwycięstwo nad Rosją, nad gniewem, nad całą tragedią i agresją, jaką Rosja nam przyniosła – powiedział Zełenski. – Dziękuję Polsko, dziękuję bardzo – dodał ukraiński prezydent. 

  

Jak w sobotę przypomniało MSZ, na skutek wywołanej sztucznie przez władze ZSRR klęski głodu w latach 1932-33 zginęło od 4 do 10 mln obywateli Ukrainy. Hołodomor został uznany za ludobójstwo przez władze Ukrainy i licznych państw zachodnich, w tym Polski, USA, Kanady i krajów bałtyckich. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej