RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowy sondaż do Sejmu. Jaka różnica między PiS a KO?

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.  (fot. PAP/Mateusz Marek)
Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc. (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się teraz, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – tak wynika z nowego sondażu poparcia dla partii politycznych przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla dorzeczy.pl. Swoich przedstawicieli do parlamentu wprowadziłoby sześć formacji.

Nowy sondaż. PiS zdeklasowało rywali, fatalny wynik KO

Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowało opozycję w najnowszym sondażu dotyczącym wiarygodności obietnic wyborczych. 35 proc. badanych uważa, że to PiS...

zobacz więcej

Pracownia Estymator zapytała Polaków o to, na którą z wymienionych partii bądź koalicji partii oddaliby głos, gdyby w tę niedzielę odbywały się wybory do Sejmu. 

  

Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby 35,7 proc. głosów, co – czytamy – przełożyłoby się na 201 mandatów. 

 

Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 28,4 proc. ankietowanych, co dałoby 143 mandaty. Z kolei Lewica uzyskałaby 11,2 proc. głosów (45 mandatów). 

  

Na kolejnych miejscach znalazły się: partia Szymona Hołowni Polska 2050 z 10,4-proc. poparciem (44 mandaty); Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska, na które zagłosowałoby 7,4 proc. ankietowanych, co dałoby 22 mandaty; Konfederacja – 5,1 proc. (4 mandaty). 

Natomiast na Kukiz'15 swój głos oddałoby 1,5 proc. wyborców i nie zapewniłoby to temu ugrupowaniu żadnego mandatu. Inne ugrupowania uzyskałyby 0,3 proc. głosów (1 mandat). 

  

Badanie przeprowadzono 24-25 listopada 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1041 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej