RAPORT

Pogarda

Wojna na Ukrainie pokazała, że Zachód musi szybko się dozbroić

Kraje NATO muszą kupować broń i amunicję. (Fot. Artur Widak/Agencja Anadolu; Getty Images)
Kraje NATO muszą kupować broń i amunicję. (Fot. Artur Widak/Agencja Anadolu; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze „New York Times”. Dziennik przypomniał, że kraje europejskie drastycznie zmniejszyły budżety obronne, wielkość armii i arsenałów.

Premier Morawiecki o Polsce, Litwie i Ukrainie: Wierzę, że przed nami wspólna, dobra przyszłość

Wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę. Wojna na Ukrainie jest testem dla całej społeczności międzynarodowej – powiedział w Kijowie premier...

zobacz więcej

Wieloletnie zaangażowanie NATO w Afganistanie w niewielkim stopniu przypominało wojnę lądową w Europie, z artylerią i czołgami. „Nawet potężne Stany Zjednoczone mają tylko ograniczone zapasy takiej broni, której chcą i potrzebują Ukraińcy. Waszyngton nie jest skłonny do przekierowania tam kluczowej broni z zapalnych regionów, takich jak Tajwan i Korea” – uważa „NYT”.


Czytaj także: Rosyjskie rakiety sieją śmierć. Czipy obsługujące GLONASS ciągle produkują zachodnie firmy


Powołując się na źródła Paktu Atlantyckiego dziennik informuje, że w Afganistanie siły NATO mogły wystrzelić ok. 300 pocisków artyleryjskich dziennie. – Dzień na Ukrainie to miesiąc lub więcej w Afganistanie – ocenił Camille Grand, ekspert ds. obrony w Europejskiej Radzie Stosunków Zagranicznych (ECFR). – Latem ubiegłego roku, w rejonie Donbasu Ukraińcy wystrzeliwali od 6 do 7 tys. pocisków artyleryjskich dziennie, a Rosjanie 40 do 50 tys. Ameryka produkuje ich tylko 15 tys. Miesięcznie – powiedział Grand.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Media: Rosja wydała już 82 mld dolarów na wojnę. To jedna czwarta rocznego budżetu

Rosja w ciągu dziewięciu miesięcy wydała na wojnę w Ukrainie 82 mld dolarów, około jednej czwartej dochodów swojego zeszłorocznego budżetu – donosi...

zobacz więcej

„Mówi się nawet o tym, że NATO zainwestuje w stare fabryki w Czechach, Słowacji i Bułgarii aby wznowić produkcję sowieckich pocisków kalibru 152 mm i 122 mm dla ukraińskiego uzbrojenia artyleryjskiego, które w dużej mierze pochodzi jeszcze z czasów ZSRR” – zwrócił uwagę „NYT”.


Czytaj także: Ukraińskie władze: Zabiliśmy irańskich ekspertów na Krymie


Dziennik wskazał na wiele problemów np. z pociskami, często produkowanymi odmiennie w różnych krajach NATO. Są też kwestie natury prawnej dotyczące eksportu, np. czy broń może być wysyłana do krajów znajdujących się w stanie wojny.

Według oceny gazety kraje NATO przekazały do tej pory Ukrainie broń za ok. 40 mld dolarów czyli mniej więcej tyle, ile wynosi roczny budżet obronny Francji. Mniejsze kraje wyczerpały już swój potencjał. Jednak takie jak Francja, Niemcy, Włochy i Holandia mogą, zdaniem źródeł „NYT”, zrobić więcej. Nie zapewnią jednak raczej Kijowi poszukiwanych broni m.in. pocisków dalekiego zasięgu ziemia-ziemia, znanych jako ATACMS.


Czytaj także: „Podziemie monitoruje ruchy wojsk”. Są nowe doniesienia z Białorusi


Zachód naciska też na Ukrainę, aby postępowała w bardziej racjonalny sposób i np. nie używała rakiety za 150 tys. dolarów aby uderzyć w drona kosztującego 20 tys.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej