RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Chełstowski potwierdza nasze informacje i opowiada o pracy dla Wiśniewskiego

Jakub Chełstowski i Arkadiusz Wiśniewski (fot. PAP/Tomasz Wiktor, Paweł Supernak)
Jakub Chełstowski i Arkadiusz Wiśniewski (fot. PAP/Tomasz Wiktor, Paweł Supernak)

Niedawno portal tvp.info ujawnił, że Jakub Chełstowski znalazł zatrudnienie w spółce kontrolowanej przez gminę Opole, gdzie prezydentem jest związany z KO Arkadiusz Wiśniewski. Marszałek woj. Śląskiego odgrażał się, że to nieprawda, ale… w wywiadzie dla wp.pl przyznał, iż od 9 czerwca pracuje w Radzie Nadzorczej spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny.

„Kupczenie fuchami”. Ujawniamy samorządową pajęczynę Wiśniewskiego i Chełstowskiego

Opozycja jest zachwycona przejściem marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego z PiS na ich stronę. Powoli na jaw wychodzą kulisy tego...

zobacz więcej

Prawo i Sprawiedliwość straciło w poniedziałek większość w Sejmiku woj. Śląskiego. Po utworzeniu przez marszałka regionu Jakuba Chełstowskiego i trojga dotychczasowych radnych PiS klubu „Tak! Dla Polski”, głosowali oni z dotychczasową opozycją, m.in. wybierając nowy zarząd województwa. 


Siatka powiązań


Jak ujawnił portal tvp.info Chełstowski znalazł zatrudnienie w spółce kontrolowanej przez gminę Opole, gdzie prezydentem jest związany z KO Arkadiusz Wiśniewski. Z drugiej strony – Wiśniewski zasiada w radzie nadzorczej Kolei Śląskich. Stanowisko na Śląsku dostała także... żona prezydenta Wiśniewskiego.


Czytaj także: PO grzmiała, że zmiana partii to „szmacenie się". Dziś są zachwyceni


Jak podsumował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski sytuacja „w sejmiku śląskim, w zarządzie województwa jest wynikiem lokalnych interesów i interesików”, które – jak mówił Sobolewski – ma nadzieję, „niedługo zostaną wyjaśnione”. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Samorządowa pajęczyna Wiśniewskiego i Chełstowskiego. Ujawniamy

Opozycja jest zachwycona przejściem marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego z PiS na ich stronę. Powoli na jaw wychodzą kulisy tego...

zobacz więcej

Marszałek Chełstowski zarzucał portalowi tvp.info, że napisał nieprawdę. O sobie (dostał stanowisko członka Rady Nadzorczej spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny), o Wiśniewskim (zasiada w Radzie Nadzorczej Kolei Śląskich), o żonie prezydenta Opola Agnieszce Kolanko-Wiśniewskiej (jest sekretarzem Rady Nadzorczej w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich), a nawet o radnych Rafale Kandziorze, Marii Materli i Alinie Nowak (zasiadają we władzach Instytutu Rozwoju Regionalnego Silesia). „Kupczenie fuchami” – skomentował powiązania samorządowców dziennikarz Marcin Dobski. 


Szczery wywiad


O szczegółach umów zapytał Chełstowskiego dziennikarz wp.pl, Patryk Michalski. Marszałek potwierdził, to co napisał portal tvp.info. „(…)To pan dostał propozycję pracy w Opolu od Arkadiusza Wiśniewskiego.” – stwierdził Michalski. Tak, na początku roku zaproponował mi pracę w Radzie Nadzorczej spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Wówczas nie myślałem o odejściu z PiS. Mamy kryzys energetyczny, moje doświadczenie jest dość duże w tym temacie. To była czysto merytoryczna decyzja (…) – potwierdził Chełstowski.


Zobacz także: Polityczna korupcja na Śląsku?Prezes PiS: Granicą jest nasza konstytucja, której nie możemy złamać

W negocjacjach z Brukselą stosujemy zasadę elastyczności, jeśli mielibyśmy absolutną pewność, że pieniądze z KPO i z budżetu głównego do nas...

zobacz więcej

Marszałek przyznał również, że w opolskiej spółce energetycznej zaczął pracować 9 czerwca, jeszcze gdy należał do PiS. Chełstowski jednak dodał, że już wtedy myślał nad odejściem z partii. „(…) Z decyzją nosiłem się od roku, ale w czerwcu nie zakładałem, że dojdzie do takiego transferu. Takich propozycji pracy miałem kilkanaście.


Nie chciałem pracować w Radzie Nadzorczej jakiejkolwiek spółki na terenie województwa śląskiego, żeby to nie było traktowane jako konflikt interesów. Kiedy pojawiła się propozycja współpracy w sektorze, który dość dobrze poznałem, z osobą, którą dość dobrze poznałem, to dlaczego nie współpracować? (…)” – stwierdził Chełstowski.


Fachowiec za małe pieniądze


Czyli nie widzi pan konfliktu interesów w tym, że zasiada pan w Radzie Nadzorczej opolskiej spółki? – dopytywał się red, Michalski.

– Nie widzę. Prawo na to zezwala. – odrzekł Chełstowski.

Ile pan zarabia w tej Radzie?

– Około 4500 zł.

Jakub Chełstowski przeszedł na stronę KO. Wcześniej dostał stanowisko w samorządowej spółce

W poniedziałek doszło do wolty w sejmiku śląskim. Marszałek wybrany z listy PiS Jakub Chełstowski i trójka radnych zdecydowali się na powołanie...

zobacz więcej

– Oficjalnie przysługuje panu 9331,2 zł brutto miesięcznie. Według samej spółki "otrzymuje pan 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego". Stąd rachunek 6220,80 zł x 1,5 = 9331,2 zł brutto – drążył temat redaktor wp.pl

– Ale mówimy o około 4 500 zł netto. To jest wszystko jest opodatkowane, do tego dochodzą progi podatkowe. Mam też inne dochody, wchodzę w inną skalę podatkową – objaśnił Chełstowski.


Zobacz także: Śląsk: Wsparcie opozycji za stanowisko?


Marszałek – jak stwierdził – jeszcze nie przeczytał artykułu na portalu tvp.info. – Nie widziałem tego artykułu, muszę to sprawdzić. Mam jednak świadomość, że jestem osobą publiczną i jestem poddawany krytyce. Poczekam, co tam jeszcze panowie sobie wymyślą, bo to może być bardzo ciekawe – powiedział w wywiadzie dla wp.pl.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej