RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Aukcji na razie nie będzie. Prokuratura zabezpieczyła obraz Malczewskiego

„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego (fot. DESA Unicum)
„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego (fot. DESA Unicum)

Licytacja obrazu „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego stanęła pod znakiem zapytania, bo w domu aukcyjnym zjawili się śledczy. – Zważywszy na istnienie poważnych przesłanek uzasadniających podejrzenie, iż obraz był przedmiotem przestępstwa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło zawiadomienie do organów ścigania – powiedziała Anna Pawłowska-Pojawa z Centrum Informacyjnego MKiDN.

Nowa wyjątkowa produkcja TVP coraz bliżej [WIDEO]

Od stycznia widzowie TVP będą mogli emocjonować się nowym serialem „Dom pod Dwoma Orłami” w reżyserii Waldemara Krzystka. Jest to zrealizowana z...

zobacz więcej

W grudniu 2021 r. zaginiony obraz Jacka Malczewskiego „Rzeczywistość” pojawił się na popularnym zagranicznym portalu aukcyjnym. – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania zmierzające do ustalenia losów obrazu i jego aktualnego statusu prawnego – podkreśliła Anna Pawłowska-Pojawa.


Obraz wart miliony


Na początku grudnia obraz Malczewskiego miał trafić na licytację w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Szacowano, że jego cena może sięgnąć nawet ok. 20 milionów złotych.


Jednak – jak poinformowała Pawłowska-Pojawa – zważywszy na istnienie poważnych przesłanek uzasadniających podejrzenie, iż obraz był przedmiotem przestępstwa – MKiDN złożyło odpowiednie zawiadomienie do organów ścigania 25 marca 2022 roku, a więc na kilka miesięcy przed wystawieniem obrazu na sprzedaż przez Dom Aukcyjny DESA Unicum.


Czytaj także: Gary Oldman ogłosił ważną decyzję

Nowy serial kryminalny w TVP. W obsadzie roi się od gwiazd [WIDEO]

TVP VOD rusza z kolejną po „Eryniach” premierą w modelu digital first. Pierwszy odcinek „Krucjaty” – klasycznego serialu kryminalno-sensacyjnego –...

zobacz więcej

Zatrzymanie obrazu w depozycie dokonane w ostatnich dniach przez prokuraturę jest czynnością mającą na celu zabezpieczenie go jako dowodu rzeczowego na potrzeby postępowania karnego. To prokuratura decyduje o sposobie i miejscu zabezpieczenia obrazu. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego może ona powierzyć dzieło sztuki instytucji wyspecjalizowanej, jaką jest muzeum – podała Pawłowska-Pojawa.


Śledztwo ministerstwa


Dodała, że Dom Aukcyjny DESA Unicum już 7 lutego 2022 r. został uprzedzony przez ministerstwo, iż należy liczyć się z podjęciem wobec obrazu działań restytucyjnych.

– Było to w czasie, gdy obraz znajdował się wciąż za granicą, w nieustalonym dokładnie miejscu, zaś ministerstwo gromadziło dane na jego temat. Ministerstwo zwróciło się wówczas także do Domu Aukcyjnego DESA Unicum o udostępnienie uzyskanych informacji dotyczących proweniencji obrazu, w celu przyczynienia się do wyjaśnienia jego losów. Jednakże od tego momentu Dom Aukcyjny DESA Unicum zaprzestał kontaktów z ministerstwem w tej sprawie – przekazała Anna Pawłowska-Pojawa.

Banksy był na Ukrainie. Na murach zrujnowanej Borodianki pojawiły się graffiti artysty [WIDEO]

W piątek w mediach społecznościowych pojawiać się zaczęły zdjęcia z murów zniszczonego budynku w podkijowskiej Borodiance. Na ścianach widać było...

zobacz więcej

Aresztowana „Rzeczywistość”


Do domu aukcyjnego wkroczyli policjanci, którzy na polecenie śledczych zabezpieczyli obraz. Przedstawiciele domu aukcyjnego wystąpili do prokuratury o czasowe ustanowienie siedziby DESA Unicum stałym miejscem przechowywania obrazu na czas postępowania.


Czytaj także:Dziady” Adama Mickiewicza po raz pierwszy wystawione w Gruzji


„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego z 1908 r. jest jednym z najważniejszych obrazów artysty. Publicznie ostatni raz zostało pokazany w 1926 r. we Lwowie. Został stworzony kilka lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, w najlepszym okresie twórczości artysty. Postaciom malarskiego dramatu nadał artysta rysy bliskich mu osób. Twarzy aniołom, Matce Boskiej i Dzieciątku użyczyła rodzina artysty: córka Julia, żona Maria i syn Rafał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej