RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Demonstracje w Kazachstanie. Dziesiątki zatrzymanych w Astanie [WIDEO]

Siły specjalne w pobliżu rezydencji prezydenckiej podczas zamieszek (fot. Zhang Shuo/China News Service via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Siły specjalne w pobliżu rezydencji prezydenckiej podczas zamieszek (fot. Zhang Shuo/China News Service via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Co najmniej kilkadziesiąt osób zatrzymano w sobotę w Astanie, stolicy Kazachstanu, podczas demonstracji – podaje Radio Swoboda. Rano tego dnia zaprzysiężono Kasyma-Żomarta Tokajewa na prezydenta kraju.

Kazachstan za zamkniętymi drzwiami

Oficjalnie liczba ofiar rozruchów w Kazachstanie to 164, ale nie ma wątpliwości, że jest ich więcej. Czy jest to oddolna inicjatywa mieszkańców...

zobacz więcej

Portal Radia Swoboda pisze, że w mieście przez kilka godzin był niedostępny internet. Lokalne media podają, że zatrzymani to zwolennicy biznesmena Marata Abijewa, najmłodszego milionera Kazachstanu.

 

Serwis zaznacza, że miejscowe media nie wskazują na związek między demonstracją a złożeniem tego dnia przysięgi prezydenckiej przez Tokajewa.

 

W Kazachstanie na przeprowadzenie demonstracji muszą wydać zgodę władze. 


Wybory prezydenckie w KazachstanieJak informuje Radio Azattyk (Radio Wolna Europa), w przemówieniu inauguracyjnym Tokajew zadeklarował, że Kazachstan będzie kontynuować w dyplomacji politykę wielowektorową, rozwijając relacje z państwami poradzieckimi, USA i UE oraz z Chinami. Celem pierwszej wizyty zagranicznej, która odbędzie się już w poniedziałek, będzie Moskwa.


W przedterminowych wyborach prezydenckich 20 listopada, Tokajew – według oficjalnych danych – uzyskał 81,3 proc. głosów przy frekwencji 69,4 proc. Misja obserwacyjna ODIHR OBWE w opublikowanym dzień po elekcji oświadczeniu zwróciła uwagę na szereg uchybień, zwłaszcza na brak realnej konkurencji (uniemożliwienie startu kandydatom rzeczywiście niezależnym) oraz niepełną przejrzystość procesu liczenia głosów – opisał Ośrodek Studiów Wschodnich. Astana zarzuciła OBWE – „szablonowe podejście”.

Jasne stanowisko prezydenta Kazachstanu ws. Ukrainy. Przekazał je Putinowi

– Nie uznamy niepodległości terytoriów quasi-państwowych takich jak Ługańska czy Doniecka Republika Ludowa – oznajmił podczas Międzynarodowego...

zobacz więcej

Jak zaznaczył w komentarzu polski ośrodek analityczny, Tokajew, który do poprzednich wyborów stawał jako protegowany ustępującego wieloletniego przywódcy Nursułtana Nazarbajewa, umocnił swoją pozycję, a wybory „potwierdziły jego niekwestionowane, samodzielne przywództwo”.


W styczniu 2022 r. po gwałtownych protestach i zamieszkach, Tokajew „stopniowo pozbawiał Nazarbajewa jego uprawnień”. „Jednocześnie przygotował pakiet reform mających usprawnić zarządzanie państwem, a w perspektywie strategicznej – wzmocnić kazaską państwowość w obliczu zagrożenia za strony Rosji po jej agresji na Ukrainę” – wskazał OSW.


Tokajew nie poparł agresji Rosji na Ukrainę, ale jednocześnie też wprost jej nie potępił. W czerwcu podczas Petersburskiego Forum Ekonomicznego w obecności Putina Tokajew oświadczył, komentując wojnę na Ukrainie, że doszło do „sprzeczności pomiędzy fundamentalnymi zasadami ONZ”, czyli zasadą integralności terytorialnej i prawem narodów do samostanowienia. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej