RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szefowa PE: Jest podobieństwo między obecną wojną na Ukrainie a Hołodomorem

Zboże ukraińskie (fot.John Moore/Getty Images)
Zboże ukraińskie (fot.John Moore/Getty Images)

Jest podobieństwo między obecną wojną na Ukrainie a głodem sprzed 90 lat – Ukraińcy ponownie walczą o zachowanie życia – porównała w sobotę na Twitterze przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, wyrażając swoje poparcie dla Ukrainy w rocznicę Hołodomoru.

Blokada eksportu ukraińskiego zboża. Apel NATO i UE do Rosji

Świat powinien zmusić Rosję do wznowienia korytarza zbożowego, aby zapobiec destabilizacji i niekontrolowanej migracji – stwierdził w niedzielę...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

„Pamiętamy o wszystkich tych, których reżim sowiecki pozostawił na śmierć głodową” – napisała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego w 90. rocznicę Hołodomoru, wyrażając poparcie dla szczytu „Ziarno z Ukrainy” zorganizowanego przez prezydenta Wołodomyra Zełenskiego w Kijowie.

 

Eksport zboża z Ukrainy

 

Podczas szczytu prezydent Ukrainy powiedział, że Kijów zebrał około 150 milionów dolarów z ponad 20 krajów i Unii Europejskiej na eksport zboża do krajów zagrożonych głodem, w tym do Etiopii, Sudanu, Sudanu Południowego, Somalii i Jemenu.

 

– Planujemy wysłać co najmniej 60 statków z ukraińskich portów do krajów najbardziej zagrożonych głodem i suszą – powiedział Zełenski.

 

– Będzie to jeden z największych wkładów w globalną stabilność – prawdziwy i bardzo potrzebny krok – stwierdził.

 

Apel NATO ws. zakończenia wojny

 

Jak poinformowało NATO na Twitterze, sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w sobotę w nawiązaniu do szczytu w Kijowie wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią światowego kryzysu żywnościowego.

Czytaj także: Statki ze zbożem wypłynęły z ukraińskich portów

 

 „90 lat temu straszliwy Hołodomor w Związku Sowieckim zabił miliony Ukraińców. Dziś Rosja używa głodu jako broni w wojnie z Ukrainą i do tworzenia podziałów, i dalszej niestabilności wśród reszty świata” – stwierdził sekretarz generalny NATO i wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią kryzysu żywnościowego.


Stoltenberg wsparł wysiłki Turcji i ONZ na rzecz rozszerzenia Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego i podkreślił, że NATO „będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne”. „Dzięki niej żywność, zboże i nawozy z ukraińskich portów trafiają do ludzi, którzy jej pilnie potrzebują” – dodał.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej