RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Opolskie: Masowe zatrucie w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy

Problemy żołądkowe dotyczyły głównie dzieci w wieku od 2 do 16 lat (fot. Getty Images/Dominika Zarzycka/SOPA Images/LightRocket, zdjęcie ilustracyjne)
Problemy żołądkowe dotyczyły głównie dzieci w wieku od 2 do 16 lat (fot. Getty Images/Dominika Zarzycka/SOPA Images/LightRocket, zdjęcie ilustracyjne)

W ośrodku Banderoza w Głuchołazach, gdzie przebywa kilkuset uchodźców z Ukrainy, doszło do masowego zatrucia. Jak powiedział dyrektor szpitala w Nysie Norbert Krajczy obecnie w placówce przebywa 7 chorych. Stan chorych jest stabilny i stopniowo się poprawia.

Kontrola ośrodka dla uchodźców. Są rozbieżności w liczbie osób

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że uchodźcy zakwaterowani w Global Expo przy Modlińskiej będą przewożeni do Nadarzyna do Ptak...

zobacz więcej

– Do naszego szpitala przywieziono dzieci. W tej chwili mam troje pacjentów na oddziale dziecięcym i czworo na zakaźnym. Są pod troskliwą opieką naszych lekarzy. Ich stan można określić jako dobry. Nie mamy jeszcze wyników badań laboratoryjnych, jednak wszystko wskazuje na klasyczne zatrucie na tle pokarmowym – powiedział Krajczy.

 

Według wcześniejszej relacji radia Opole, objawy zatrucia u mieszkańców ośrodka Banderoza w Głuchołazach stwierdzono w piątek wieczorem. Problemy żołądkowe dotyczyły głównie dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Ogółem zgłoszenie dotyczyło 23 osób – 8 dorosłych i 15 dzieci.

 

Czytaj także: Podpalono hotel w Saksonii. Mieli tam zamieszkać uchodźcy

 

Po badaniach lekarskich, do szpitala skierowano 14 osób, z czego cztery w sobotę w stanie dobry opuściły lecznicę. Jak powiedział radiu wojewoda opolski, do badania sanepidowi przekazano już próbki jedzenia zarówno wydawane przez stołówkę, jak i kupowanego indywidualnie przez chorych. U jednego z chorych stwierdzono obecność norowirusa, który mógł być przyczyną zachorowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej