RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Cichanouska o zmarłym szefie MSZ: W 2020 roku zdradził białoruski naród

Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej  (fot. PAP/EPA)
Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej (fot. PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej w 2020 r. zdradził białoruski naród i poparł tyranię – napisała w sobotę na Telegramie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, komentując informacje o śmierci szefa dyplomacji Białorusi.

„Haniebny wyrok”. Żaden więzień polityczny na Białorusi jeszcze takiego nie usłyszał

W Grodnie na Białorusi w poniedziałek skazano na 25 lat kolonii karnej działacza społecznego Mikałaja Autuchowicza - podaje opozycyjna Nasza Niwa....

zobacz więcej

„W 2020 roku Makiej zdradził białoruski naród i poparł tyranię. Takim go zapamięta białoruski naród. Będziemy nadal bronić niepodległości i wolności Białorusi, bez względu na zmiany w otoczeniu Łukaszenki” – podkreśliła Cichanouska.

 

Białoruska państwowa agencja informacyjna BiełTA poinformowała w sobotę o śmierci ministra spraw zagranicznych Uładzimira Makieja. Miał 64 lata.

 

Wybory prezydenckie na Białorusi w 2020 roku

 

Cichanouska w swoim wpisie odwołała się do wydarzeń z 2020 roku, kiedy na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których oficjalnie Alaksandrowi Łukaszence przyznano 80,1 proc. głosów. Jego oponentkę Cichanouską, według oficjalnych wyników, wskazało zaledwie 10,1 proc. głosujących.

 

Czytaj także: Ważny oficer zbiegł z Białorusi

 

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę.

 

Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju. Na Białorusi została oskarżona o szereg działań na szkodę państwa.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej