RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Scholz: Głód nigdy więcej nie może być używany jako broń

Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Najnowsze

Popularne

W kontekście rosyjskiej wojny na Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł w sobotę przed najgorszą od lat klęską głodu na świecie i obiecał wsparcie Niemiec w zażegnaniu kryzysu żywnościowego. – Dzisiaj zgadzamy się, że głód nigdy więcej nie może być używany jako broń – powiedział Scholz.

Premier: Putin chce by Ukraińcy umarli z głodu i wyziębienia

„Rosja chce zmienić Ukrainę w pustynie biedy, głodu i ciemności – bo głód stał się narzędziem, którym destabilizuje świat” – napisał w mediach...

zobacz więcej

Scholz zadeklarował dalsze wsparcie ze strony Niemiec w celu zapobieżenia globalnej klęsce głodu na tle wojny agresji Rosji na Ukrainę. W oświadczeniu wideo stwierdził, że Niemcy zapewnią kolejne 10 milionów euro na transporty zboża z Ukrainy w koordynacji ze Światowym Programem Żywnościowym.


Scholz przemawiał w związku z konferencją w Kijowie „Grain from Ukraine – bravery feeds planet”. Zwracając się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, kanclerz powiedział: „Dziś upamiętniamy Hołodomor”. Ten głód na Ukrainie, celowo wywołany przez ówczesnego sowieckiego dyktatora Józefa Stalina, pochłonął w latach 1932 i 1933 życie nawet czterech milionów Ukraińców.


– Dziś zgadzamy się, że głód nie może być już nigdy więcej używany jako broń – powiedział Scholz – Dlatego nie możemy zaakceptować tego, czego obecnie doświadczamy: najgorszego od lat globalnego kryzysu żywnościowego z niszczącymi konsekwencjami dla milionów ludzi – powiedział kanclerz. 


Zdaniem Scholza Rosja zaostrzyła tę sytuację, celując w infrastrukturę rolną na Ukrainie i blokując od miesięcy porty Morza Czarnego. – Ta cyniczna wojna Rosji nie może być akceptowana – stwierdził kanclerz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej