RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: Putin chce by Ukraińcy umarli z głodu i wyziębienia

Premier przebywa obecnie w Kijowie (fot. TT/@PremierRP)
Premier przebywa obecnie w Kijowie (fot. TT/@PremierRP)

„Rosja chce zmienić Ukrainę w pustynie biedy, głodu i ciemności – bo głód stał się narzędziem, którym destabilizuje świat” – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał „Putinowi nie udało się przejąć Ukrainy siłą, wiec chce by Ukraińcy umarli z głodu i wyziębienia”.

Premier Morawiecki jest w Kijowie. Spotka się z Zełenskim

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa – przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów...

zobacz więcej

Premier podkreślił, że „to dzieje się właśnie teraz, gdy atakowane są domy, szpitale i infrastruktura energetyczna”. Jak podkreślił jest to „katastrofa humanitarna”. „Rosja usiłuje zrobić to samo także z Afryką i Bliskim Wschodem” – napisał Morawiecki. Według szefa polskiego rządu „Rosja chce zagłodzić świat, by przejąć nad nim panowanie”. 


To chora logika Rosji. Choć czasy się zmieniły, ich metody – nie” – podkreślił. Jak zaznaczył „Rosjanie nie uczą się z historii. Wielki Głód – ludobójstwo na niewyobrażalną skalę – nie złamał narodu ukraińskiego”. Morawiecki wyraził przekonanie, że „dzisiejsza wojna i kolejne rosyjskie zbrodnie również nie złamią Ukrainy”.


Mogą jednak znowu zginąć miliony ludzi – Kreml jest gotowy poświecić ich życie, by próbować podtrzymać swoje imperium”. Według premiera „jeżeli pozwolimy na to Putinowi, stanie się on Stalinem XXI wieku, a Ukraina znowu będzie areną śmiertelnych rozgrywek”.


„Polska zrobi wszystko aby temu zapobiec”– podkreślił, przywołując inicjatywę Grain From Ukraine, której celem jest zabezpieczenie zapasów żywności dla krajów afrykańskich i azjatyckich„Chcemy wspólnie wspierać eksport zboża z Ukrainy, która potrzebuje wsparcia militarnego i finansowego dlatego deklarujemy na ten cel 20 mln dolarów” – napisał premier. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej