RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

A1 i A4 nie dotrzemy na Euro 2012

1
Budowę autostrady A4 utrudniają mrozy (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Kluczowe odcinki autostrad A1 i A4 nie będą gotowe na Euro 2012 – podkreślił Sławomir Nowak. Minister transportu wyraził ubolewanie z tego powodu i zapewnił, że resort dokłada wszelkich starań, by A2 była przejezdna na mistrzostwa.

Dzisiaj przyznaję i boleję nad tym faktem i też mogę przeprosić, że odcinki A1 i A4 nie będą gotowe na Euro 2012 – powiedział Nowak na konferencji prasowej. Przypomniał, że kłopot z dotrzymaniem terminów może być także na A2 między Strykowem a Konotopą. Problemy dotyczą odcinka C. Z powodu silnego mrozu nie są prowadzone tam prace budowlane, a jedynie porządkowe.

Boleję nad faktem, że nasze bardzo ambitne – moim zdaniem już wtedy zbyt ambitne – plany o możliwości uzyskania przejezdności na tych wszystkich odcinkach do czerwca 2012 roku, nie będą zrealizowane – zaznaczył minister.

Przeszkodziły powodzie

Nowak przypomniał, że od pierwszego dnia urzędowania mówił, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wszystkie planowane na Euro drogi będą gotowe – Pod koniec listopada już powiedziałem, że najprawdopodobniej nie będzie przejezdności na A1 i A4. Opóźnienia są tam największe – powiedział szef resortu. Budowę dróg utrudniły ubiegłoroczne powodzie i podtopienia.

Sławomir Nowak zapowiedział, że wobec wykonawców, którzy nie wywiązują się z kontraktów i nie dotrzymują zawartych w nich terminów będą egzekwowane kary. Dodał, że choć autostrady A1 i A4 nie będą gotowe na mistrzostwa, to powstaną w terminie kontraktowym, czyli na jesieni 2012.

Dzisiaj moją intencją, jako przedstawiciela strony publicznej, jest staranie się o to, aby dzień po dniu, te prace szły i szły jak najszybciej, żebyśmy na Euro byli gotowi z maksimum tego, co będzie możliwie. Prowadzimy usilne starania, by przyspieszyć tam, gdzie można, ale pewnych zapóźnień sprzed wielu miesięcy już się nie da nadrobić – podkreślił minister transportu. – Bardzo ambitnym zadaniem było, żeby była przejezdność na tych odcinkach, ale nigdy nie mogło być powiedziane w 100 proc., że będzie ona zagwarantowana – zaznaczył.

Przejezdna, niekoniecznie gotowa

Ministerstwo transportu przygotowało projekt zmian w przepisach, który zakłada, że nadzór budowlany będzie mógł zezwolić na użytkowanie drogi pomimo tego, że nie wszystkie prace zostaną zakończone. Nadzór będzie mógł też dopuścić drogę do użytku, nawet jeśli nie będzie ona spełniać wszystkich wymagań nałożonych przez prawo ochrony środowiska. Taka droga musi jednak spełniać wymogi prawa budowlanego, dotyczące bezpieczeństwa użytkowników.

Na Euro 2012 w Polsce miało być około 3 tys. kilometrów najlepszej jakości dróg, autostrad i dróg ekspresowych. Wiadomo już, że przed mistrzostwami nie powstanie odcinek A1 Stryków-Pyrzowice. Prawdopodobnie nie uda się też ukończyć odcinków A1 Toruń-Stryków oraz A4 Kraków-Rzeszów. Wciąż niepewna jest sytuacja na odcinku A2 Stryków-Konotopa. Wykonawcy zapewniają, że droga będzie przejezdna w maju. Jednak eksperci wskazują, że zostanie to osiągnięte tylko przy bardzo sprzyjających warunkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej