RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Błaszczak: Tylko silne państwo jest w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi

Tylko silne państwo narodowe jest dziś w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi – powiedział w sobotę w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Rosja od wielu lat stara się odbudować imperium, sowiecką strefę wpływów.

Premier Morawiecki jest w Kijowie. Spotka się z Zełenskim

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa – przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów...

zobacz więcej

Minister Błaszczak bierze w sobotę udział w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w kongresie „Katolicy a wojna i pokój”. 

 

– Utopią są poglądy o zanikaniu funkcji państwa narodowego, o jednym możliwym modelu integracji europejskiej wykluczającym obronę narodowych interesów i o kapitale beznarodowości niosącym postęp i rozwój – mówił Błaszczak, odnosząc się do wydarzeń geopolitycznych z ostatnich lat w otoczeniu Polski. 

 

Rzeczywistość udowodniła, że tylko silne państwo narodowe jest dziś w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi. Przykładem tego jest wojna na Ukrainie, gdzie silna tożsamość i wynikające z niej wysokie morale obrońców było w stanie zrównoważyć przewagę militarną, ludnościową i ekonomiczną kraju–agresora – dodał Błaszczak. 

Prezydent Ukrainy zaapelował o oszczędzanie energii i ochronę Kijowa

Wołodymyr Zełenski w co piątkowym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty...

zobacz więcej

Rosja przez swoje brutalne działania chce destabilizować Europę


Zdaniem wicepremiera od 2008 roku stało się jasne, że Rosja przez swoje brutalne działania chce destabilizować Europę politycznie, gospodarczo i społecznie. 

 

– Rosja stara się odbudować imperium, odtworzyć sowiecką strefę wpływów w Europie Środkowo–Wschodniej. Działania te są wymierzone we wszystkie kraje naszego regionu, czego przykładem jest obecna wojna na Ukrainie, a wcześniejsza aneksja gruzińskich Abchazji i Osetii Południowej, zajęcie Krymu, zbrojne wspieranie rebelii w Donbasie, utrzymywanie wojsk w Naddniestrzu, generowanie kolejnych fal imigrantów do Europy przez podsycanie konfliktów na Bliskim Wschodzie i w Afryce, i stworzenie wspólnie z reżimem Łukaszenki systemu masowego organizowania nielegalnej imigracji na granicy z Polską – dodał Błaszczak. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej