RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier Morawiecki o Polsce, Litwie i Ukrainie: Wierzę, że przed nami wspólna, dobra przyszłość

Najnowsze

Popularne

Wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę. Wojna na Ukrainie jest testem dla całej społeczności międzynarodowej – powiedział w Kijowie premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, Ukrainy i Litwy.

Premier Morawiecki jest w Kijowie. Spotka się z Zełenskim

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa – przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów...

zobacz więcej

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy. 

   

Premier Morawiecki podczas konferencji ocenił, że Europa dostrzegła zagrożenie ze strony Rosji zbyt późno, dlatego dziś nie możemy ociągać się z pomocą dla Ukrainy. – Ta wojna zakończy się, kiedy odzyskany zostanie każdy dom, każda szkoła, każdy szpital i każda droga – podkreślił polski premier. 

  

Deklarował, że Polska stoi po stronie Ukrainy na arenie międzynarodowej, gdyż nasz kraj stoi po stronie wolności. – Polska, i jestem przekonany, że Litwa, będą wspierały Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne – mówił. 

Szef polskiego rządu wzywał do wspierania Ukrainy. – Tutaj, z Kijowa, ze stolicy wolnej, niezależnej Ukrainy, wzywamy cały wolny świat, aby wspierał Ukrainę. Rosja atakuje infrastrukturę cywilną Ukrainy, chce wygenerować ogromny kryzys humanitarny. To są barbarzyńskie działania. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby z tym walczyć – podkreślił Morawiecki. 

  

Dodał, że Polska wspiera wysiłki obronne Ukrainy, wspiera też pomoc humanitarną, dlatego że kluczowym jest, aby pomóc Ukraińcom przetrwać nadchodzące ciężkie miesiące zimowe. 

  

– Ta wojna jest testem dla całej społeczności międzynarodowej. Możemy patrzeć, jak ludzie umierają z głodu albo możemy powstrzymać tę sytuację (...) Niech żyje niepodległa Ukraina oraz przyjaźń pomiędzy Litwą, Ukrainą i Polską – powiedział. – Jestem pewien, że nasze solidarne partnerstwo doprowadzi do pokonania barbarzyńskich rosyjskich ataków – podkreślił polski premier. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej