RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Granica z Białorusią. Służby przekazały niepokojące informacje

70 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
70 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

70 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; część z tych osób przeprawiło się przez graniczne rzeki Świsłocz i Przewłoka – podała SG w raporcie z minionej doby.

Zapora na granicy z Rosją to konieczność. Totalsi jednak znów grają jak im Kreml zagra

Reżimom w Mińsku i Moskwie nie udało się, poprzez wywołanie wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej, zdestabilizować sytuacji w naszym...

zobacz więcej

„Zatrzymani cudzoziemcy powiedzieli, że w nielegalnym przekroczeniu granicy pomagali białoruscy żołnierze” – podała SG w sobotę rano na Twitterze. Przez graniczne rzeki w okolicach Krynek (Świsłocz) i Białowieży (Przewłoka) przeprawiło się minionej doby w sumie siedmiu nielegalnych imigrantów, obywateli Syrii, Erytrei, Etiopii i Jemenu. 

 

Z danych SG wynika, że od początku listopada zanotowano łącznie blisko 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku takich prób było ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,5 tys. prób. 

 

Budowa bariery


Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki. 


Białoruś przygotowuje się do mobilizacji. Nowe informacje z Brześcia

Białoruś przygotowuje się do mobilizacji. Wojskowa komenda uzupełnień obwodu brzeskiego ogłosiła przetarg na druk 50 tys. kart mobilizacyjnych –...

zobacz więcej

Gotowe są już jej dwa pierwsze odcinki, o łącznej długości 37 km; w najbliższych dniach planowane są odbiory techniczne kolejnych odcinków takiej bariery, wyposażonej m.in. w kamery dzienno–nocne i termowizyjne. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna. 

 

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko–białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; kilka dni temu – również na wniosek SG – obowiązywanie tego zakazu zostało wydłużone do końca roku. 

 

Obowiązuje on w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej