RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„NYT”: Pentagon uruchomił nową bazę w Polsce

W Polsce ekipy remontowe będą mogły wymienić lufy i dokonać innych napraw (fot.st. szer. Dawid Sofiński/ TT/Dowództwo Generalne)
W Polsce ekipy remontowe będą mogły wymienić lufy i dokonać innych napraw (fot.st. szer. Dawid Sofiński/ TT/Dowództwo Generalne)

Najnowsze

Popularne

Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują codziennie tysiące pocisków na rosyjskie cele, co zmusza USA do wymiany luf dział i reperacji broni artyleryjskiej za granicą. To zmusiło Pentagon do zorganizowania na terenie Polski punktu naprawy zachodniego uzbrojenia, dostarczanego Ukrainie – podaje „New York Times”.

„Decyzja o udziale Białorusi w wojnie już podjęta”. Atak w grudniu?

Aleksander Łukaszenko podjął decyzję o udziale w zbrojnej agresji przeciw Ukrainie – uważa założyciel Związku Funkcjonariuszy Białoruskich Resortów...

zobacz więcej

Powołując się na administracje w Waszyngtonie i Kijowie gazeta podkreśla, że Ukraińcy używają intensywnie zaawansowanych technologicznie dział dostarczanych przez USA i ich sojuszników, ale broń ta wypala się po miesiącach nadmiernej eksploatacji. W wyniku tego zostaje uszkodzona lub zniszczona i jest zabierana z pola walki do naprawy. Obecnie jedna trzecia z około 350 haubic produkcji zachodniej przekazanych Kijowowi nie działa. 

  

„Wymiana lufy haubicy, która może mieć sześć metrów długości i ważyć tysiące kilogramów, przekracza możliwości naprawcze żołnierzy w terenie i problem ten stał się priorytetem dla Dowództwa Europejskiego Pentagonu. W związku z tym założyło ono zakład naprawczy w Polsce. (...) Wysiłki na rzecz naprawy broni w Polsce, o czym wcześniej nie informowano, rozpoczęły się w ostatnich miesiącach. Stan broni Ukrainy jest chronioną ścisłą tajemnicą” – stwierdziła gazeta. 

  

Do najważniejszego sprzętu dla Ukrainy dziennik zalicza haubice standardu NATO z 155-milimetrowymi pociskami. Pentagon wysłał na Ukrainę 142 haubice M777, co wystarcza na wyposażenie około ośmiu batalionów. 

  

„Zarówno Rosja jak i Ukraina z trudem zaspokajały zapotrzebowanie na amunicję artyleryjską na froncie. Rosja zwróciła się do Korei Północnej po amunicję, a Ukraina poprosiła o więcej pocisków od swoich sojuszników” – przypomniał dziennik. 

Sekretarz generalny NATO o możliwości przekazania Patriotów Ukrainie [WIDEO]

Systemy obrony powietrznej takie jak Patriot potrzebne są i w Polsce, i na Ukrainie – powiedział w wywiadzie dla stacji CNN sekretarz generalny...

zobacz więcej

„Niektóre z tych pocisków i ładunków miotających nie zostały przetestowane pod kątem wykorzystania w określonych haubicach, a ukraińscy żołnierze przekonali się w walce, że niektóre z nich mogą szybciej zużywać lufy” – przyznała gazeta, powołując się na urzędników amerykańskich sił zbrojnych. 

  

Ukraina chciałaby przenieść miejsca konserwacji bliżej linii frontu, aby uszkodzona broń mogła być po naprawie szybciej użyta do walki. Według dziennika w Polsce ekipy remontowe będą mogły wymienić lufy i dokonać innych napraw. 

  

„Charakter pojedynków artyleryjskich, w których ukraińscy żołnierze często strzelają z bardzo dużych odległości, aby utrudnić rosyjskie kontrataki, dodatkowo obciąża haubice. Wymagane do tego większe ładunki miotające wytwarzają znacznie więcej ciepła i mogą powodować szybsze zużywanie się luf dział” – wyjaśnił „NYT”. 

Jak dodał siły ukraińskie wystrzeliwują od 2 do 4 tys. pocisków artyleryjskich dziennie, co często przewyższa możliwości reakcji Rosjan. Takie tempo rodzi jednak problemy dla ukraińskich żołnierzy używających haubic M777. Pociski nie lecą wystarczająco daleko i nie są tak dokładne. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej