RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

PFN fundatorem nagród w madryckim Konkursie Paderewskiego

Do pierwszej edycji przeglądu przystąpiło ponad 20 podmiotów  (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Do pierwszej edycji przeglądu przystąpiło ponad 20 podmiotów (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Polska Fundacja Narodowa ufundowała nagrodę specjalną w skierowanym do hiszpańskiej młodzieży i studentów konkursie polskiej muzyki klasycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Madrycie – przekazał rzecznik PFN Temistokles Brodowski.

„Odsłaniając Duszę Narodów”. PFN zaprasza na seminarium na uniwersytecie w Oxfordzie

Polska Fundacja Narodowa zaprasza na ostatnie seminarium z cyklu „Rethinking Leadership. Oxford Series” pt. „Odsłaniając Duszę Narodów”. Odbędzie...

zobacz więcej

Madrycka rywalizacja skierowana do osób w dwóch kategoriach wieku 14-19 i 20-26 lat odbyła się w czwartek i piątek. Jej celem było zachęcenie młodych Hiszpanów do poznania polskiej muzyki klasycznej – m.in. twórczości Paderewskiego, Fryderyka Chopina czy Henryka Wieniawskiego – podał Brodowski. 

  

Zorganizowany przez Instytut Polski w Madrycie konkurs miał też przybliżyć i promować polską historię, kulturę i dziedzictwo narodowe. Do pierwszej edycji przeglądu przystąpiło ponad 20 podmiotów wykonawczych – soliści oraz zespoły kameralne, składające się z dwóch do sześciu uczestników – instrumentalistów smyczkowych, dętych i fortepianowych – zaznaczył Brodowski. 

  

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki powiedział, że konkurs jest dla PFN naturalnym i logicznym projektem, ponieważ upowszechnia polską muzykę za granicą, ale także edukuje i dociera do wyrafinowanej publiczności w Hiszpanii. 

  

– Muzyka jest cudowną formą dyplomacji kulturalnej a współpraca z madryckim Instytutem Polskim umożliwia nam połączenie potencjałów, aby skutecznie – poprzez maestrię młodych artystów – promować wybitnego polskiego pianistę i kompozytora – powiedział Zarzecki. 

Dyrektor organizującego wydarzenie Instytutu Polskiego Gabriela Słowińska podkreśliła, że cieszy wysoki poziom artystyczny uczestników i dobór granych przez nich utworów.  

 

Przypomniała, że konkurs został zorganizowany właśnie po to, by młodych hiszpańskich muzyków zachęcić do sięgania po dorobek wspaniałych polskich kompozytorów – ale nie tak znanych w Hiszpanii jak Fryderyk Chopin. Dyrektor dodała, że postać patrona konkursu – ojca polskiej niepodległości i powrotu Polski na mapy świata – przypomina o historii sprzed ponad 100 lat. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej