RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

USA: coraz więcej Amerykanów chodzi z bronią po ulicach

Policja w USA konfiskuje ogromne ilości nielegalnej broni. (Fot. Hans Gutknecht/MediaNews; Getty Images)
Policja w USA konfiskuje ogromne ilości nielegalnej broni. (Fot. Hans Gutknecht/MediaNews; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Według danych z 2019 roku, w tym czasie sześć milionów Amerykanów nosiło codziennie broń palną w miejscach publicznych. Było to dwa razy więcej niż w 2015 roku. Badania na ten temat na podstawie statystyk przeprowadził American Journal of Public Health. Przewiduje się, że po orzeczeniu Sądu Najwyższego, obalającym ograniczenia dotyczące publicznego noszenia broni, ten trend będzie kontynuowany.

Napastnicy otworzyli ogień w szkołach. Są ofiary śmiertelne i ranni

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w strzelaninach w dwóch szkołach w stanie Espírito Santo, na południowym wschodzie Brazylii –...

zobacz więcej

Zdaniem głównego autora raportu profesora University of w Washington Ali Rowhani-Rahbara, rośnie odsetek właścicieli broni palnej twierdzących, że posiadają ją dla samoobrony, a nie polowania lub rekreacji. Noszą ją, gdy wychodzą z domu. W 2019 roku częściej byli to mieszkańcy Południa. Czterech na pięciu było mężczyznami, a trzech na czterech było białymi.


Czytaj także: Roboty będą strzelać do przestępców i bronić policjantów? Nowe regulacje w USA


„Jak wykazują ostatnie badania, prawie jedna trzecia dorosłych Amerykanów przyznaje, że posiada broń palną. Odsetek decydujących się na regularne jej noszenie w miejscach publicznych jest niższy. Jedna trzecia posiadaczy broni (16 mln dorosłych) twierdzi, że nosiła załadowaną broń ręczną w miejscach publicznych przynajmniej raz w miesiącu, a szacunkowo 6 mln codziennie” – podał „Guardian”.


Ukraińskie władze: Zabiliśmy irańskich ekspertów na Krymie

Ukraińskie siły wyeliminowały irańskich instruktorów wojskowych na terenie okupowanego Krymu – powiedział w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „The...

zobacz więcej

W opinii Rowhani-Rahbara obecnie liczba dorosłych noszących broń codziennie jest prawdopodobnie wyższa niż szacunki z 2019 roku. Rekordowy wzrost sprzedaży broni nastąpił bowiem podczas pandemii.


Czytaj także: Biały Dom ogłosił kolejną transzę uzbrojenia dla Ukrainy


Według FBI, w latach 2010-2019 w USA rocznie sprzedawano legalnie średnio 13 mln sztuk broni. Zarówno w 2020, jak i 2021 roku zwiększyła się do około 20 mln.


Czytaj także: 'Ndrangheta w Mediolanie. Policja zatrzymała blisko 50 osób


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej