RAPORT

Pogarda

Niemcy nie chcą powrotu Merkel na stanowisko kanclerza

Niemcy nie chcą Angeli Merkel na kanclerskim fotelu. (Fot. Horacio Villalobos; Getty Images)
Niemcy nie chcą Angeli Merkel na kanclerskim fotelu. (Fot. Horacio Villalobos; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jak wynika z przeprowadzonego w tym tygodniu w Niemczech sondażu, zdecydowana większość obywateli nie chciałaby powrotu Angeli Merkel na stanowisko szefa rządu – poinformowała agencja dpa. Według ankiety przeprowadzonej 24 listopada przez firmę Civey dla gazet należących do grupy medialnej Funke, aż 71 procent respondentów nie chce powrotu Merkel. Tylko 23 procent chciałaby, aby Merkel ponownie została kanclerzem.

Prezydent Duda: Można wysłać Ukrainie Patrioty bez obsługi wojsk NATO

Prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis, w którym odniósł się do dyskusji wokół systemów Patriot. Po tragedii w Przewodowie Niemcy...

zobacz więcej

Co ciekawe, aż 43 proc. badanych uważa, że Angela Merkel była lepsza jako kanclerz niż obecny szef rządu Olaf Scholz (SPD), natomiast 41 proc. jest przeciwnego zdania, a 16 procent jest niezdecydowanych w tej kwestii.


Czytaj także: Sekretarz generalny NATO o możliwości przekazania Patriotów Ukrainie [WIDEO]


W internetowej ankiecie „Bilda” zmieszczonej w piątek 25 listopada, na pytanie „Czy uważasz Merkel za wielkiego kanclerza”, na tak opowiedziało się 22,7 tys. czytelników, zaś na nie – zdecydowana większość (88,7 tys.).


Czytaj także: Niemcy stracą specjalne przywileje w Polsce? Jest projekt ustawy


Komentatorzy polityczni w Niemczech zwracają uwagę na brak autorefleksji byłej szefowej rządu. Po opublikowanym w czwartek w tygodniku „Spiegel” wywiadzie z byłą kanclerz, w którym Angela Merkel przekonywała, że widziała nadchodzącą rosyjską inwazję na Ukrainę, ale nie mogła jej zapobiec w piątek portal dziennika „Bild” ocenił, że była kanclerz wciąż nie chce dostrzec swoich błędów w prowadzonej przez lata polityce wobec Rosji i Ukrainy, a jej upór poraża.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej