RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Amerykanie wprowadzają zakaz sprzedaży chińskiej elektroniki

W USA obawiają się, że elektronika z Chin służyć może do szpiegowania. (Fot. Wang Gang/VCG; Getty Images)
W USA obawiają się, że elektronika z Chin służyć może do szpiegowania. (Fot. Wang Gang/VCG; Getty Images)

Administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży nowych urządzeń telekomunikacyjnych chińskich firm, m.in. Huawei Technologies, ZTE i kilku innych. Uzasadniła to stwarzaniem „nieakceptowalnego ryzyka” dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Chiny grożą USA. Zapowiadają „stanowcze odpowiedzi”

– Chińska armia nie będzie bezczynnie siedziała, jeśli przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, uznawana za trzecią osobę w państwie,...

zobacz więcej

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) poinformowała, że przyjęła ostateczne zasady, które zakazują sprzedaży lub importu sprzętu wyprodukowanego przez chińskiego producenta do monitoringu Dahua Technology, firmę monitoringu wideo Hangzhou Hikvision Digital Technology, a także firmę telekomunikacyjną Hytera Communications.


Czytaj także: Więcej żołnierzy USA w Azji. Jeżeli Korea Płn. nie powstrzyma agresji


Według Reutersa ruch ten stanowi najnowszy zabieg Waszyngtonu skierowany przeciwko chińskim gigantom technologicznym w obliczu obaw, że Pekin może wykorzystać chińskie firmy do szpiegowania Amerykanów.


Czytaj także: „Migające zielone trójkąty”. Jest aktualizacja dokumentu nt. UFO w USA


– Nowe zasady są ważną częścią naszych działań w celu ochrony Amerykanów przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa krajowego związanymi z telekomunikacją – podkreśliła przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


USA mają plan, jak powstrzymać Chiny od inwazji na Tajwan. „UE pod dyplomatyczną presją”

Stany Zjednoczone rozważają wdrożenie dodatkowego pakietu sankcji przeciwko Chinom, aby powstrzymać je od inwazji na Tajwan – informuje we wtorek...

zobacz więcej

Reuters podał, że Huawei odmówił wyjaśnień na ten temat. ZTE, Dahua, Hikvision i Hytera nie odpowiedziały jeszcze na prośby o komentarz.


Czytaj także: Przełomowe odkrycie skończy z chińskim monopolem? Chodzi o tetrataenit


W czerwcu 2021 roku FCC poinformowała, że rozważa zakaz autoryzowania sprzedaży sprzętu produkowanego przez wyszczególnione chińskie firmy zagrażające bezpieczeństwu USA. W piątek poparli to wszyscy demokratyczni i republikańscy komisarze Federalnej Komisji Łączności.


Czytaj także: Putin wasalem Chin


Listę pięciu chińskich firm uznanych za zagrażające bezpieczeństwu krajowemu Stanów Zjednoczonych ustanowiono w marcu 2021 roku. Stało się w następstwie ustawy z 2019 roku podjętą w celu ochrony amerykańskich sieci komunikacyjnych.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej