RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemiecki sąd nie zgodził się na odszkodowanie za jazdę „mniej prestiżowym” samochodem

Prestiżowe auto to jeszcze nie jest gwarancja wypłaty odszkodowania. (Fot. Allison Dinner; Getty Images)
Prestiżowe auto to jeszcze nie jest gwarancja wypłaty odszkodowania. (Fot. Allison Dinner; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sędziowie z Karlsruhe nie przyznali odszkodowania właścicielce Porsche, która domagała się pieniędzy, gdyż nie mogła korzystać ze swojego kabrioletu podczas urlopu. Musiała jeździć – jej zdaniem – mniej prestiżowym autem, a to miał być powód do wypłaty odszkodowania.

Niemieccy biskupi bagatelizują zalecenia papieża. Ostra reprymenda z Watykanu

O zawieszenie (moratorium) eksperymentu drogi synodalnej zaapelował 18 listopada do niemieckich biskupów prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Marc...

zobacz więcej

Jak podał portal dw.com sprawa zaczęła się latem 2020 roku. Niemka zaparkowała swój kabriolet Porsche w garażu. Właściciel budynku procesował się z firmą, która wynajmowała garaż i na dwa tygodnie zablokował wyjazd Porsche, parkując przed nim inny pojazd.


Czytaj także: Miliony holenderskich pracowników poniżanych. „Wyniki badania są szokujące”


Właścicielka kabrioletu chciała wyjechać na wakacje nad jezioro Garda we Włoszech. Musiała jednak wyruszyć swym drugim samochodem, BMW serii 3. Według kobiety urlop w tym samochodzie nie miał tej samej wartości, co w Porsche.


W Lipsku pozwała zatem właściciela garażu o odszkodowanie za utratę możliwości korzystania z kabrioletu w wysokości 175 euro za dzień, łącznie domagając się 2450 euro. Przegrała jednak przed sądami I i II instancji.


„Bezprecedensowe” szkody w niemieckich lasach; szkodniki, wycinka, pożary i susze

Z corocznych raportów władz wynika już, że stan niemieckich lasów od dłuższego czasu systematycznie się pogarsza. Jednak szkody w ostatnich latach...

zobacz więcej

„Mniejszy prestiż, czy też gorsze wrażenia z jazdy, nie czyniły korzystania z drugiego samochodu niemożliwym, a kobieta nie poniosła żadnej szkody majątkowej” – uznał Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) w Karlsruhe cytowany przez portal dw.com.


Czytaj także: Roboty będą strzelać do przestępców i bronić policjantów? Nowe regulacje w USA


Sędziowie uznali, że nie przysługuje jej odszkodowanie, ponieważ do dyspozycji miała inny samochód. Przywiązanie do określonego pojazdu nie stanowiło kryterium przyznania odszkodowania z powodu niemożności użytkowania. 


Fakt, że BMW3 „nie mogło wywołać takiego samego uczucia podczas jazdy na wakacjach nad jeziorem Garda” zdaniem sędziów nie jest wystarczający.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej