RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezydent Ukrainy zaapelował o oszczędzanie energii i ochronę Kijowa

Wołodymyr Zełenski odwiedził niedawno uruchomionew Kijowie „punkty niezłomności”. (Fot. Prezydium Ukrainy; Getty Images)
Wołodymyr Zełenski odwiedził niedawno uruchomionew Kijowie „punkty niezłomności”. (Fot. Prezydium Ukrainy; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wołodymyr Zełenski w co piątkowym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej. Prezydent Ukrainy poprosił, aby we wszystkich regionach, tak jak dotychczas, oszczędnie zużywać energię elektryczną i przypomniał, że jeśli nie ma przerwy w dostawie prądu, to nie znaczy, że problem się skończył.

„Decyzja o udziale Białorusi w wojnie już podjęta”. Atak w grudniu?

Aleksander Łukaszenko podjął decyzję o udziale w zbrojnej agresji przeciw Ukrainie – uważa założyciel Związku Funkcjonariuszy Białoruskich Resortów...

zobacz więcej

Odnosząc się do skali trudności z zaopatrzeniem w energię, prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że najwięcej problemów jest obecnie w stolicy Ukrainy, a także w obwodzie kijowskim, obwodzie odeskim, obwodzie lwowskim, obwodzie winnickim i obwodzie dniepropietrowskim.


Prezydent szczególną uwagę poświęcił stolicy, gdzie jak przypomniał, w piątek wieczorem od sieci odłączono 600 tysięcy abonentów, a wielu mieszkańców Kijowa pozostawało bez prądu przez ponad 20, a nawet 30 godzin.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Cyniczne słowa Putina do matek poległych. „Wszyscy kiedyś umrą”

Rosyjski dyktator Władimir Putin wykazał się cynizmem podczas spotkania z matkami żołnierzy poległych na wojnie przeciwko Ukrainie. Powiedział im...

zobacz więcej

W swoim orędziu Zełenski zwrócił się bezpośrednio do władz Kijowa, domagając się poprawienia jakości pracy w biurze mera miasta. Zwłaszcza jeśli chodzi o niedawno uruchomione „punkty niezłomności”, gdzie w razie masowych rosyjskich nalotów obywatele będą mogli uzyskać niezbędną pomoc.


Konieczne jest zdaniem prezydenta zintensyfikowanie wysiłków ze strony administracji miasta tak, aby mieszkańcy otrzymali niezbędne wsparcie. – Mieszkańcy Kijowa potrzebują większej ochrony – oświadczył Zełenski.


Czytaj także: Rosyjskie rakiety sieją śmierć. Czipy obsługujące GLONASS ciągle produkują zachodnie firmy


Rosja od początku października atakuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy za pomocą rakiet i dronów. W wyniku zmasowanych ataków mniej więcej połowa systemu energetycznego Ukrainy została wyłączona z użytkowania. Ukraińscy operatorzy energetyczni zmuszani są do planowego wyłączania prądu w całym kraju.


Czytaj także: Kijów po bandyckich atakach Rosjan. Dramatyczna relacja wysłannika TVP


Moskwa otwarcie przyznaje, że system energetyczny Ukrainy jest jednym z jej głównych celów. Zgodnie z konwencjami genewskimi atakowanie ważnej infrastruktury publicznej jest zbrodnią wojenną – przypomniał portal Kyiv Independent.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej