RAPORT

Pogarda

Ważna informacja dla odbiorców paliw gazowych. Rząd przyjął projekt ustawy

Posiedzenie Rady Ministrów (fot. TT/PremierRP)
Posiedzenie Rady Ministrów (fot. TT/PremierRP)

Najnowsze

Popularne

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska – podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zamrożenie cen gazu. Rzecznik rządu o szczegółach projektu ustawy [WIDEO]

– Ustawa gazowa, która zamrozi ceny w niektórych obszarach, pojawi się na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu - zapowiedział w TVP Info rzecznik...

zobacz więcej

W komunikacie wskazano, że atak Rosji na Ukrainę spowodował zaburzenia na europejskim rynku gazu ziemnego. Ceny zaczęły osiągać niespotykany dotychczas poziom, który jest kreowany przez działania rosyjskiego Gazpromu. Według komunikatu, działania te są obliczone na wywarcie presji na UE, która okazała solidarność z Ukrainą.


„Prowadzona przez Polskę polityka – oparta na rozbudowywanych połączeniach gazowych, budowie Baltic Pipe oraz dbaniu o odpowiedni stan napełnienia magazynów – pozwoliła uchronić Polaków przed niebezpieczeństwem związanym z brakiem surowca w obecnym sezonie grzewczym. Jednak krajowy rynek, jako część unijnego rynku energii, podlega ogólnoeuropejskiemu trendowi wzrostu cen gazu ziemnego” – wskazano w komunikacie.


KPRM podała, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie około 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.


Ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa. Są to między innymi jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.Dodatek gazowy dla najuboższych. Jakie korzyści?

Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy. Dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy...

zobacz więcej

Zamrożona taryfa


„Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy” – stwierdzono w komunikacie. „Najbardziej wrażliwym odbiorcom paliw gazowych, zużywającym paliwa gazowe do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT” – wskazano.


Zwrot pobranego VAT dotyczyć będzie osób, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego).


Równowartość VAT-u ma być zwracana na podstawie faktury. Jednocześnie – jak poinformowała KPRM – w zamian za utrzymanie cen gazu dla odbiorców na poziomie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty.Jak mówiła w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, ze zwrotu VAT zapłaconego przy zakupie gazu może skorzystać około 300 tys. gospodarstw domowych. Tyle gospodarstw bowiem używa gazu do ogrzewania i jednocześnie ma dochody mieszczące się w progu dochodowym 1,5-2,1 tys. zł. Anna Moskwa powiedziała także, że koszt nowych rozwiązań gazowych to około 30 mld zł.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej