RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kolejna fala uchodźców z Ukrainy? Premier spotkał się z ministrami i wojewodami

Spotkanie premiera i ministrów z wojewodami (fot. TT/PremierRP)
Spotkanie premiera i ministrów z wojewodami (fot. TT/PremierRP)

Działania podejmowane w związku z potencjalną falą uchodźców z Ukrainy, w tym kwestie dotyczące możliwości zakwaterowania, logistyki i opieki zdrowotnej – były wśród tematów spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów i wojewodów, jakie odbyło się w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Morawiecki o możliwej kolejnej fali uchodźców z Ukrainy

Musimy się liczyć z kolejną falą uchodźców z Ukrainy. Rosja stosuje terror wobec cywilów, dlatego zdesperowani ludzie mogą ponownie uciekać z...

zobacz więcej

Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Wzięli w nim udział między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


W komunikacie po posiedzeniu podkreślono, że „Rosja w sposób barbarzyński i desperacki atakuje ukraińską ludność cywilną oraz infrastrukturę krytyczną” i „chce odciąć bezbronnych cywilów od prądu, ciepła czy bieżącej wody”. Wskazano, że „nadchodząca zima będzie wymagała od Polaków odpowiedzialności i gotowości do pomocy”.


„Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską, aby monitorować aktualną sytuację humanitarną i potrzeby ukraińskich cywili poszkodowanych w wyniku rosyjskiego barbarzyństwa. Jednocześnie, koordynujemy działania w naszym kraju, które usprawnią przyjęcie potencjalnej fali uchodźców z Ukrainy. Pomożemy osobom, które będą musiały schronić się w naszym kraju” – podkreślono w komunikacie.Wicepremier Gliński w ONZ: Polska nie przestanie dostarczać pomocy Ukrainie

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że Polska nie przestanie dostarczać pomocy Ukrainie. Podczas wystąpienia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Egzamin z solidarności 


Zaznaczono, że „Polacy już raz zdali egzamin z solidarności”. „Jesteśmy gotowi, aby dalej wspierać naszych sąsiadów, którzy będą potrzebować pomocy” – podkreślono.


W komunikacie zaznaczono, że na ten moment nie zaobserwowano zwiększonego ruchu na granicy z Ukrainą. Podkreślono, że rząd jest gotów „w każdej chwili” uruchomić dodatkowe punkty recepcyjne i łańcuchy logistyczne dla uchodźców, a ministrowie przekazali premierowi informacje o postępach prac w poszczególnych kwestiach.


Omówiono między innymi aktualizację bazy miejsc zakwaterowania, kwestię gotowości służb oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


„Warto przypomnieć, że we wszystkich województwach nadal funkcjonują tak zwane punkty recepcyjne, których zadaniem jest zorganizowanie opieki osobom przekraczającym granicę ukraińsko-polską. Osoby te mają zapewnione wyżywienie oraz miejsce odpoczynku, udzielana jest im także podstawowa opieka medyczna i przekazywane informacje o zasadach pobytu oraz dostępnych formach pomocy” – wskazano w komunikacie.


Zwrócono też uwagę, że od 24 lutego do połowy października 2022 roku, w szczytowym momencie funkcjonowało 39 punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy, a obecnie działa 21 takich punktów. „We wszystkich tych miejscach pomoc znalazło blisko 1,4 mln obywateli Ukrainy” – podkreśla KPRM.


Poinformowano, że zorganizowano również dziesiątki tysięcy miejsc zbiorowego zakwaterowania, w których schronienie dotychczas znalazło ponad 450 tysięcy osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej