RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Stosunki polsko-niemieckie. Ważna deklaracja Berlina w sprawie nauki języka polskiego

Za naukę języka odpowiadają kraje związkowe (fot. Shutterstock)
Za naukę języka odpowiadają kraje związkowe (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Na stronie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ukazało się oświadczenie koordynatora rządu federalnego ds. stosunków polsko-niemieckich Dietmara Nietana w sprawie nowej inicjatywy dodatkowego finansowania federalnego dla języka polskiego jako języka pochodzenia.

Minister edukacji obiecuje 40 mln zł więcej na polską edukację za granicą

Dzięki instytutowi im. Maksymiliana Kolbego będzie o 40 mln zł więcej na polską edukację za granicą – powiedział minister edukacji i nauki...

zobacz więcej

Partie koalicyjne SPD, Zielonych i FDP w niemieckim Bundestagu „przychyliły się do moich propozycji zapewnienia środków dla Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol – przyp. red.) w budżecie BMBF (ministerstwo edukacji) na rok 2023 i lata następne. W 2023 roku do dyspozycji będzie 1 mln euro, a w 2024 i 2025 roku po 2 mln euro” – napisał Nietan.


„Rząd federalny i wspierające go frakcje koalicyjne stworzyły w ten sposób punkt wejścia dla uzupełniającego finansowania federalnego dla języka polskiego jako języka pochodzenia” – dodał.

 

Oferta szkolna


W strukturze federalnej Republiki Federalnej Niemiec za promocję oferty szkolnej w zakresie nauki języka polskiego zarówno jako języka obcego, jak i języka ojczystego lub języka pochodzenia odpowiadają kraje związkowe” – podkreślił koordynator w swoim oświadczeniu.

 

Ze względu na nadrzędne znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla współistnienia w Europie rząd federalny powinien wspierać kraje związkowe w ich wysiłkach na rzecz aktywnego ogłaszania istniejących ofert nauczania w języku ojczystym, rozpoznawania potrzeb w skali całego kraju i – w razie zapotrzebowania tworzenia odpowiednich dalszych ofert” – napisał Nietan.

 


– Bardzo się cieszę, że środki z budżetu federalnego umożliwią KoKoPolowi pracę nad ukierunkowaną dalszą promocją nauczania języka polskiego w Niemczech – podkreślił Dietmar Nietan w oświadczeniu.


Przeczytaj także: Napaść na Polaków w Berlinie. Mieli być bici i obrażani na tle rasowym

 

W październiku podczas wizyt w Berlinie minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek odbył ze stroną niemiecką rozmowy, dotyczące finansowania nauki języka polskiego jako ojczystego w ramach budżetu federalnego. Określił je wówczas jako „bardzo ważne i pozytywne”. – Prace idą w dobrym kierunku – zaznaczył.

Niemieckie media: Polacy tracą do nas zaufanie

„Partnerstwo Niemiec z Polską szwankuje nie tylko z powodu nieudanej wymiany czołgów. Jesienią może dojść do dalszej eskalacji konfliktów” –...

zobacz więcej

Lobbing w Bundestagu


Minister Czarnek rozmawiał wtedy między innymi z posłem Nietanem, który, jak powiedział PAP szef polskiego resortu edukacji, „dba o te kwestie i lobbuje w Bundestagu za tym, żeby rzeczywiście fundusz obiecany jeszcze w traktacie (polsko-niemieckim traktacie o dobrym sąsiedztwie podpisanym w 1991 roku) stworzyć i żeby on pokrywał się z tym, co my przeznaczamy i przeznaczyliśmy do tej pory na naukę języka niemieckiego jako ojczystego w Polsce dla mniejszości niemieckiej”.

 

– Ja zagwarantowałem dokładnie to samo, co z mównicy sejmowej i co gwarantujemy od roku, że jeśli Niemcy wykonają swoje zobowiązania traktatowe, to my wrócimy do poziomu finansowania nauki języka niemieckiego jako ojczystego dla mniejszości niemieckiej, wrócimy do tego, co było jeszcze rok temu – mówił Czarnek.


Chcemy wzajemności w tych relacjach i mam nadzieję, a optymizm wywodzę z dzisiejszych dwóch spotkań z panem posłem Nietanem i z panią minister nauki RFN, że jednak strona niemiecka zaczyna myśleć o tym, że wzajemność po prostu jest potrzebna. Tu nawet nie chodzi o wielkie pieniądze, z punktu widzenia RFN na pewno nie są wielkie, chodzi o wzajemność w relacjach. Tego się domagamy – oświadczył minister.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej