RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: Rząd przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji [WIDEO]

Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Leszek Szymański)
Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Rząd stoi na posterunku i przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji – powiedział premier w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Jak podkreślił „po ustawach dotyczących dodatku węglowego, cen ciepła i cen energii przyszedł czas na to, żeby zabezpieczyć odbiorców gazu”.

Dodatek gazowy dla najuboższych. Jakie korzyści?

Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy. Dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy...

zobacz więcej

Premier przypomniał, że „atak Rosji na Ukrainę doprowadził do całkowitej destabilizacji rynku energetycznego”. – Ceny gazu gazu wystrzeliły do poziomu niespotykanego w historii, a konsekwencje wojny uderzają w kieszenie zwykłych obywateli – powiedział Morawiecki.


– Wiem, że wiele rodzin ogrzewających swoje domy czy mieszkania gazem obawia się nadchodzących miesięcy – dlatego mój rząd przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji – dodał premier. Jak podkreślił „po ustawach dotyczących dodatku węglowego, cen ciepła i cen energii przyszedł czas na to, żeby zabezpieczyć odbiorców gazu” . 


„Ceny gazu nie mogą być z kosmosu”


Ceny gazu nie mogą być z kosmosu, nie mogą być zabójcze dla portfeli polskich rodzin. Muszą być dostosowane do realnych możliwości gospodarstw domowych – powiedział Morawiecki. Wśród wymienionych rozwiązań przywołał gwarantowaną cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za 1 MWh oraz zamrożenie wysokości stawek dystrybucyjnych na poziomie z tego roku.


W czasach kryzysu państwo musi wspierać obywateli – nasz rząd nie zostawia ludzi samych sobie – podkreślił szef rządu. Jak dodał „przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły skorzystać z rekompensat, a najbardziej wrażliwi odbiorcy otrzymają również refundację podatku VAT”. 

Ceny energii szybują nie tylko w Polsce

Rachunki za prąd i gaz dramatycznie rosną w niemal całej Unii Europejskiej. Polska jest wciąż poniżej średniej, jednak wkrótce może się to zmienić...

zobacz więcej

Gaz w Polsce tańszy niż w innych krajach


Nie pozwolimy by szaleństwo cenowe na rynku gazu uderzyło w polskie rodziny i w polskie przedsiębiorstwa – zapewnił premier, podkreślając, że „dzięki rozwiązaniom, które przyjmujemy uda nam się utrzymać jedne z najniższych cen gazu w Europie”. 


– Zamroziliśmy ceny gazu dla polskich rodzin i instytucji wrażliwych w 2022 roku, robimy to również na przyszły rok – mimo wojny za wschodnią granicą, mimo krytyki ze strony niektórych krajów i instytucji Unii Europejskiej – powiedział. Podkreślił, że „dla nas najważniejsze jest dobro polskich obywateli i budżety polskich rodzin”. Dziś rachunki za gaz płacone przez polskie rodziny są trzy razy niższe niż średnia w krajach Europy. Polskie rodziny płacą za gaz zdecydowanie mniej nie tylko od rodzin niemieckich czy francuskich, ale płacą mniej od rodzin na Litwie, Łotwie czy w Czechach – dodał. 


– W czasach kryzysu państwo musi wspierać obywateli, nasz rząd nie zostawia ludzi samych sobie, bo tylko razem możemy przetrwać ten trudny czas – zapewnił. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej