RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezydent Duda: Można wysłać Ukrainie Patrioty bez obsługi wojsk NATO

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis, w którym odniósł się do dyskusji wokół systemów Patriot. Po tragedii w Przewodowie Niemcy zaproponowały rozmieszczenie swoich baterii przeciwrakietowych na terenie naszego kraju. Według ekspertów i polityków partii rządzącej lepszym miejscem dla Patriotów byłaby zachodnia Ukraina. Prezydent Duda uważa, że „można wysłać na Ukrainę baterie patriot bez obsługi z wojsk NATO” o co zresztą Ukraina prosi od dawna.

Zaskakujące kulisy propozycji ws. Patriotów. „Nie byłyby wpięte w polski system dowodzenia”

Niemiecka propozycja zakładała, że dostarczone przez Berlin zestawy Patriot nie byłyby wpięte w polski system dowodzenia, ale byłyby zarządzane...

zobacz więcej

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła w czwartek, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę. To jednak nie koniec niemieckich warunków. Pojawiły się informacje, których źródłem mają być pracownicy MON, że niemiecka propozycja zakładała, że dostarczone przez Berlin zestawy Patriot nie byłyby wpięte w polski system dowodzenia, ale byłyby zarządzane przez stronę niemiecką i to wyłącznie ona decydowałaby, czy odpowiedzą na potencjalny atak, czy zestrzelą rosyjską rakietę  „Z wielu punktów widzenia byłoby dobrze gdyby baterie Patriot stały w pewnej odległości od polskiej granicy” – napisał prezydent na Twitterze Andrzej Duda.


Ocenił przy tym, że Patrioty umieszczone na Ukrainie „chroniłyby terytorium Polski, naszych obywateli i część Ukrainy”.


Jednak jak stwierdził „jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Stoltenberg: Polska jest sojusznikiem, którego sobie bardzo cenimy [WIDEO]

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził na antenie TVP Info przekonanie, że Polska jest sojusznikiem, którego Sojusz „bardzo ceni”. –...

zobacz więcej

Rozwijając swoja myśl prezydent Andrzej Duda napisał godzinę później, że „można wysłać na Ukrainę baterie Patriot bez obsługi z wojsk NATO. Ukraina od dawna o to prosi. Z pewnością zgodzi się na warunek ich ustawienia tak, by chroniły też państwo NATO, np. Polskę”.


Według prezydenta, takie rozwiązanie jest możliwe. „Ale jeśli nie ma zgody na to, niech będą u nas i chronią” - dodał Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej