RAPORT

Pogarda

„Faktycznie przejęli kontrolę”. Grupa generałów armii rosyjskiej przybyła do Mińska

Na terytorium Białorusi rozlokowanych jest 12 tys. rosyjskich wojskowych (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Na terytorium Białorusi rozlokowanych jest 12 tys. rosyjskich wojskowych (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Do stolicy Białorusi Mińska przybyła grupa generałów armii rosyjskiej na czele z generałem Siergiejem Rudskim, szefem Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Rosji – powiadomiła grupa monitoringu „Biełaruski Hajun”. Celem ich wizyty jest inspekcja białorusko-rosyjskiego ugrupowania wojskowego, które ćwiczy na poligonach armii białoruskiej.

Nowe nagranie z granicy. Tak działają białoruscy żołnierze

Funkcjonariusze Straży Granicznej pokazali nowe nagranie z granicy. Widać na nim grupę migrantów i eskortujących ich białoruskich pograniczników....

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Resort obrony Ukrainy powiadomił, powołując się na informatorów, że na terytorium Białorusi rozlokowanych jest 12 tys. rosyjskich wojskowych zmobilizowanych od września do listopada.


Faktycznie Rosjanie przejęli kontrolę nad wspólnym ugrupowaniem wojskowym na Białorusi, co jest jeszcze jednym świadectwem utraty suwerenności przez Białoruś – zaznaczyło Centrum Sprzeciwu Narodowego Ukrainy.


Przeczytaj także: Na Białorusi znaleziono telefon rosyjskiego żołnierza. Są w nim plany ataku


Zmobilizowani rosyjscy wojskowi ćwiczą pod dowództwem oficerów białoruskich, ponieważ w armii rosyjskiej pojawił się deficyt kadry oficerskiej na skutek strat bojowych na Ukrainie. Do tego strona białoruska zabezpiecza kontyngent rosyjski niezbędnym wyposażeniem.

 


W lutym wojska rosyjskie uderzyły na Czernihów-Kijów z terytorium Białorusi, a po porażce wycofały się na Białoruś. Armia ukraińska rozbudowuje system obronny na granicy z Białorusią na wypadek ponownej inwazji z terytorium tego państwa.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej