RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Roboty będą strzelać do przestępców i bronić policjantów? Nowe regulacje w USA

Roboty już są używane przez policję (fot. Shutterstock)
Roboty już są używane przez policję (fot. Shutterstock)

Funkcjonariusze z San Francisco przedstawili projekt, w którym proponują, by w sytuacji zagrożenia życia policjantów możliwe było użycie sterowanych zdalnie robotów do zabijania osób podejrzanych. Propozycja spotkała się z falą krytyki, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka.

Pies-robot w nowojorskiej policji. Ogromne kontrowersje i krytyka polityków [WIDEO]

Nowojorski departament policji (NYPD) ma od niedawna na swym wyposażeniu psa-robota Digidoga. Wywołało to duże zainteresowanie w mediach, ale też...

zobacz więcej

Pomysłodawcy zapewnili, że maszyny będą mogły być używane „jako śmiercionośna opcja siły tylko wtedy, gdy ryzyko utraty życia przez członków społeczeństwa lub funkcjonariuszy jest nieuchronne i przeważa nad jakąkolwiek inną opcją siły dostępną dla policji”. Sami zaś operatorzy robotów musieliby przejść szkolenie, przygotowujące ich do sterowania maszynami w sposób zdalny. 


Poinformowano również, że „propozycja została rozpatrzona przez miejską komisję zasad i przekazana Radzie Organów Nadzoru”.


Obrońcy praw człowieka nie pozostawiają jednak na projekcie suchej nitki. – Żyjemy w dystopijnej przyszłości, w której debatujemy, czy policja może używać robotów do egzekucji obywateli bez procesu, ławy przysięgłych lub sędziego – przekonuje Tifanei Moyer, prawnik z Komitetu Prawników ds. Praw Obywatelskich w rejonie Zatoki San Francisco, cytowany przez serwis „Mission Local”.



Departament policji w San Francisco posiada 17 robotów. Żaden z nich nie został dotychczas użyty do zaatakowania człowieka. Taka sytuacja miała miejsce w 2016 roku w Dallas, gdzie użyto robota do zastrzelenia mężczyzny oskarżonego o zabójstwo pięciu policjantów.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej