RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemieccy biskupi bagatelizują zalecenia papieża. Ostra reprymenda z Watykanu

Kard. Ouellet: niemieckie propozycje przeczą nauczaniu wszystkich papieży od czasu Soboru Watykańskiego II (fot. Stefano Montesi - Corbis/Getty Images)
Kard. Ouellet: niemieckie propozycje przeczą nauczaniu wszystkich papieży od czasu Soboru Watykańskiego II (fot. Stefano Montesi - Corbis/Getty Images)

O zawieszenie (moratorium) eksperymentu drogi synodalnej zaapelował 18 listopada do niemieckich biskupów prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Marc Ouellet. Watykański dziennik „L'Osservatore Romano” opublikował jego wystąpienie podczas wspólnych obrad z przebywającymi w Rzymie z wizytą ad limina pasterzami Kościoła w Niemczech w Instytucie Augustinianum.

Niemieccy katolicy sprzeciwiają się reformom „drogi synodalnej”

Opublikowany dzisiaj list otwarty inicjatywy Maria 1.0, a podpisany przez osobistości katolickie Niemiec zawiera sprzeciw wobec reform drogi...

zobacz więcej

Kardynał Ouellet rozpoczął od pochwały niemieckich biskupów za ich poważną reakcję na kryzys nadużyć, który wstrząsnął katolikami w tym kraju i doprowadził do masowego porzucania Kościoła przez wiernych. Zaznaczył jednak, że propozycje drogi synodalnej podnoszą „poważne trudności z antropologicznego, pastoralnego i eklezjologicznego punktu widzenia”.


Odnosząc się do krytyki, że mogą one prowadzić do schizmy, kanadyjski purpurat kurialny przyznał, że rozumie, iż niemieccy biskupi nie dążą do zerwania jedności z Kościołem powszechnym, ale czynią ustępstwa pod bardzo silną presją kulturową i medialną.

 

Uderzające jest jednak to, że agenda ograniczonej grupy teologów sprzed kilku dekad stała się nagle większościową propozycją niemieckiego episkopatu: zniesienie obowiązkowego celibatu, wyświęcanie viri probati, dostęp kobiet do święceń, moralne przewartościowanie homoseksualizmu, strukturalne i funkcjonalne ograniczenie władzy hierarchicznej, refleksje na temat seksualności inspirowane teorią gender i tak dalej – stwierdził.

 

Forsowanie pomysłów


Zauważył, że wielu wiernych i obserwatorów nie rozumie co się stało. – Trudno uniknąć wrażenia, że niezwykle poważna sprawa przypadków nadużyć została wykorzystana do przeforsowania innych pomysłów, nie związanych z nią bezpośrednio – powiedział prefekt Dykasterii ds. Biskupów.


 

Dodał, że niemiecka droga synodalna wydaje się dążyć do „przemiany Kościoła”, a „nie tylko do innowacji pastoralnych w dziedzinie moralnej czy dogmatycznej”, argumentując, że to „szkodzi komunii Kościoła, ponieważ sieje wątpliwości i zamęt wśród ludu Bożego”.


Kardynał zarzucił organizatorom drogi synodalnej bagatelizowanie listu papieża Franciszka do niemieckich katolików z 29 czerwca 2019 roku, w którym przedstawiał on zasady prawdziwej reformy.

Niemieccy biskupi skrytykowani. Niespodziewana decyzja Franciszka

„Większość niemieckich biskupów nie odpowiedziała obecnie na propozycję Watykanu. Pozostawia im to jedynie niezwykle wąski zakres możliwości...

zobacz więcej

– Po tym początkowym zdystansowaniu się od papieskiego magisterium na poziomie metodologicznym, w miarę postępu prac z czasem pojawiły się coraz większe napięcia z oficjalnym magisterium na poziomie merytorycznym, co doprowadziło do propozycji, które otwarcie przeczą nauczaniu potwierdzonemu przez wszystkich papieży od czasu Soboru Watykańskiego II – dowodził kanadyjski purpurat, zwracając na wezwanie drogi synodalnej do święcenia kobiet.


Zaapelował o zawieszenie inicjatywy i przeprowadzenie „fundamentalnego przeglądu w późniejszym terminie”, w świetle wyników procesu synodalnego Kościoła powszechnego.

 

– Jest oczywiste, że metoda Synodu Ogólnego różni się od tej stosowanej w Niemczech: jest z pewnością mniej parlamentarna, bardziej nastawiona na powszechne uczestnictwo i osiągnięcie konsensusu w oparciu o głębokie duchowe słuchanie Ludu Bożego – wskazał kard. Ouellet. Zaznaczył, że podstawowym motywem tego moratorium jest troska o jedność Kościoła, która opiera się na jedności biskupów w komunii i posłuszeństwie Piotrowi.


Przeczytaj też: Osoby świeckie pomogą wybrać biskupa w Niemczech. Jak zareaguje Watykan?

 

Poparcie kontrowersyjnej propozycji przez episkopat znajdujący się w trudnej sytuacji zasiałoby jeszcze więcej wątpliwości i zamieszania wśród Ludu Bożego – przestrzegł prefekt Dykasterii ds. Biskupów.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej