RAPORT

Pogarda

Dodatek gazowy dla najuboższych. Jakie korzyści?

Minister Anna Moskwa (fot. PAP/Marcin Obara)
Minister Anna Moskwa (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy. Dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy – poinformowała na konferencji minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że „poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy”.

Zamrożenie cen gazu. Rzecznik rządu o szczegółach projektu ustawy [WIDEO]

– Ustawa gazowa, która zamrozi ceny w niektórych obszarach, pojawi się na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu - zapowiedział w TVP Info rzecznik...

zobacz więcej

– Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma – powiedziała Anna Moskwa.


Minister dodała, że będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT-u z każdego rachunku, „oczywiście z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego”.


Zaznaczyła jednak, że „zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy”. Soboń o mechanizmie utrzymania w ryzach cen gazu

Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów pokażemy mechanizm utrzymania w ryzach cen gazu – stwierdził w czwartek wiceminister finansów Artur...

zobacz więcej

Koszt ustawy gazowej


Minister przekazała, że koszt ustawy gazowej na 2023 roku dla budżetu państwa wyniesie około 30 mld zł, jak dodała około 300 tys. gospodarstw domowych, ogrzewających się gazem, będzie uprawnionych do skorzystania ze wsparcia rządu.


– Całość ustawy to będzie około 30 mld zł, ona się składa z kilku pozycji. Z jednej strony będzie to rekompensata dla podmiotów, które będą dostarczały gaz, które kupują gaz po wyższej stawce. (...) Będzie to rekompensata między zatwierdzoną taryfą, bo Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfę, a tą stawką 200 zł, która jest stawką zamrożoną – powiedziała Moskwa.


Podała też, że trzecią grupą uprawnioną do wsparcia będą między innymi szkoły, szpitale, żłobki.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej