RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Błaszczak: Polscy żołnierze ćwiczą interoperacyjność z grupą bojową NATO

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami 16. Dywizji Zmechanizowanej ćwiczącymi w ramach TUMAK- 22. – Cykliczne ćwiczenia poza poligonem zostały zorganizowane po to, aby żołnierze polscy mogli ćwiczyć interoperacyjność z żołnierzami amerykańskimi, brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi – mówił w szef resortu.

Błaszczak o modernizacji armii: Tempo i efektywność

Priorytetem naszego rządu jest bezpieczeństwo, w związku z tym rozwijamy Wojsko Polskie, nakłady finansowe na zwiększenie liczebności wojska i...

zobacz więcej

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami ćwiczącymi w ramach TUMAK-22 w miejscowości Płociczno-Tartak opodal Suwałk.


– Byliśmy świadkami epizodu, który jest rozgrywany w ramach cyklicznych ćwiczeń – w terenie przygodnym, a więc poza poligonem – zorganizowanych po to, aby żołnierze polscy mogli ćwiczyć interoperacyjność z żołnierzami amerykańskimi, z żołnierzami brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi. To kolejna edycja ćwiczenia organizowanego przez dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej, więc dywizji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w północno-wschodniej części naszego kraju – mówił Błaszczak w Płocicznie.


Minister wskazał, że to „kolejna edycja ćwiczeń batalionowej grupy bojowej NATO, która też jest odpowiedzialna właśnie za bezpieczeństwo, za zgranie, za współpracę z Wojskiem Polskim”.

 

– Widzieliśmy, że żołnierze świetnie ze sobą współpracują; że są przygotowani do tego, żeby ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej ojczyzny i całej wschodniej flanki sojuszu Północnoatlantyckiego. W ramach Wojska Polskiego ćwiczyli żołnierze z różnych jednostek, bo to przede wszystkim 16. Dywizja Zmechanizowana, więc 20. Brygada, 15. Brygada, ale także ćwiczyli żołnierze z brygady logistycznej, ćwiczyli również żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej i z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej – wyliczał szef resortu obrony.


Jak podkreślił, „w ramach Wojska Polskiego budujemy także interoperacyjność, budujemy zgranie różnych formacji, tak żeby żołnierze doskonale wiedzieli, jak należy ze sobą współpracować”.


Czytaj także: Dodatki dla żołnierzy na wschodzie Polski


Myślę, że wszyscy mamy jednoznaczna ocenę co do wysokich umiejętności naszych żołnierzy; ale żeby te umiejętności były podtrzymywane konieczne jest organizowanie takich ćwiczeń i to właśnie w rejonach przygodnych, a więc poza poligonami; w rejonach, w których powinni się odnaleźć się żołnierze, jeżeli oczywiście będzie taka potrzeba. Widzimy, że świetnie sobie radzą właśnie w takim terenie – wskazał minister.

 


– W ramach tego epizodu ćwiczone były zadania, które wynikają z bieżących działań żołnierzy, a te zadania zostały sformułowane na podstawie – z jednej strony naszych doświadczenia, a z drugiej – obserwacji dotyczących pola walki na Ukrainie zdajemy sobie doskonale sprawę z tego Jakimi metodami posługuje się Rosja. Widzimy też, jakie metody są skuteczne w obronie, które są stosowane przez Ukraińców, a więc musimy być gotowi, żeby wykorzystać te doświadczenia – wyjaśniał Błaszczak.


teraz odtwarzane
Przemówienie ministra Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami ćwiczącymi w ramach TUMAK- 22

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej